Poziom zainteresowania spółek debiutem giełdowym na europejskich parkietach najwyższy od kilkunastu lat

Poziom zainteresowania spółek debiutem giełdowym na europejskich parkietach najwyższy od kilkunastu lat
Mediolan, budynek giełdy fot. Robert Lidke
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie (GPW) odnotowano 19 IPO w I poł. 2021 r. wobec 5 w analogicznym okresie ubiegłego roku. Łączna wartość przeprowadzonych ofert na GPW w tym okresie (łącznie na rynku regulowanym oraz NewConnect) wyniosła 5,9 mld zł, z czego 5,4 mld zł (1,2 mld euro) przypadło na dwie transakcje ‒ IPO Pepco Group oraz Huuuge Games, wynika z raportu „IPO Watch Europe” przygotowanego przez firmę doradczą PwC. Oferta Pepco Group na warszawskiej giełdzie znalazła się w pierwszej dziesiątce największych europejskich debiutów w II kw. 2021 roku.

„Zainteresowanie debiutem giełdowym wśród spółek i inwestorów osiągnęło poziom niespotykany od kilkunastu lat. Widać to nie tylko w realizowanych z powodzeniem transakcjach, ale i zapowiedziach kolejnych IPO ‒ lista potencjalnych kandydatów nieprzerwanie rośnie na wszystkich większych rynkach w Europie, w tym również w Polsce.

Z drugiej strony, duża liczba przygotowywanych i zapowiadanych debiutów spowodowała większy poziom selektywności i wrażliwości cenowej wśród inwestorów” ‒ powiedział partner w zespole ds. rynków kapitałowych PwC Bartosz Margol, cytowany w komunikacie.

Dynamika debiutów ma dużą szansę kontynuacji w drugiej połowie 2021 roku

Wśród 5 debiutów na rynku głównym w Warszawie największym IPO w tym półroczu okazała się oferta Pepco Group o wartości 3,2 mld zł (a uwzględniając opcję dodatkowego przydziału akcji – 3,7 mld zł), która uplasowała się w czołówce pierwotnych ofert publicznych w pierwszym półroczu 2021 r. w Europie.

Czytaj także: GPW: bardzo dobre półrocze dla inwestorów, które sektory zyskały najwięcej?

IPO na NewConnect

Na alternatywnym rynku NewConnect w minionym kwartale było natomiast 14 debiutów. Mimo iż największą popularnością na NewConnect niezmiennie cieszą się spółki sektora technologii, przede wszystkim gamingowe, to największe IPO na NewConnect (o wartości 9,2 mln zł) odnotowała spółka Stilo Energy z branży odnawialnych źródeł energii, podkreślono.

„Obecnie największe szanse na uruchomienie i zamknięcie z sukcesem IPO mają spółki, które przystępują do tego procesu dobrze przygotowane i gotowe na szybką realizację transakcji ‒  z uporządkowaną strukturą, informacjami finansowymi i procesami wewnętrznymi, oraz mogące się pochwalić unikatowym przekazem inwestycyjnym (equity story).

Największe IPO na NewConnect (o wartości 9,2 mln zł) odnotowała spółka Stilo Energy z branży odnawialnych źródeł energii

Zarówno w Warszawie, jak i na pozostałych rynkach w Europie, harmonogram (pipeline) transakcji wciąż wygląda bardzo solidnie, a dynamika debiutów ma dużą szansę kontynuacji w drugiej połowie 2021 roku” ‒ dodał Bartosz Margol.

Czytaj także: Wskaźniki finansowe spółek z GPW są wyższe niż przed pandemią; raport Grant Thornton

IPO na europejskich parkietach

Zgodnie z danymi uzyskanymi przez PwC, w I połowie 2021 r. łączna wartość IPO w Europie wyniosła 44,6 mld euro, co oznacza wzrost o 39,2 mld euro, w porównaniu z rokiem ubiegłym. Odnotowano 223 debiuty (wobec 31 w I półroczu 2020 r.).

Największym rynkiem pod względem wartości IPO w II kw. 2021 r. została niemiecka Deutsche Börse z wartością przeprowadzonych ofert na poziomie 4,4 mld euro

W okresie od kwietnia do czerwca 2021 r. miało miejsce 137 debiutów giełdowych o łącznej wartości 21,9 mld euro, przy czym jedynie 2 oferty przekroczyły próg 1 mld euro (tzw. megaoferty).

Największym rynkiem pod względem wartości IPO w II kw. 2021 r. została niemiecka Deutsche Börse z wartością przeprowadzonych ofert na poziomie 4,4 mld euro. Zaraz za nią za uplasował się Euronext Amsterdam (3,5 mld euro), a na miejscu kolejnym London Stock Exchange (3,1 mld euro).

Czytaj także: Co czeka inwestorów na GPW w tym roku? „Dynamiki wzrostu zysków będą wysokie”

Źródło: ISBnews