Powrócą fundusze na e-administrację

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

dlon.technologie.01.250x202Michał Boni - minister administracji i cyfryzacji - poinformował, że jesienią Komisja Europejska powina odblokować płynące do Polski fundusze na projekty elektroniczne. W połowie kwietnia zostały one wstrzymane w związku z podejrzeniami o dzialania korupcyjne. Chodzi o przetarg na zakup sprzętu i usług teleinformatycznych.

Aktualnie sprawy prowadzą CBA i NIK. Wątpliwości dotyczą siedniu projektów na łączną kwotę 1,4 mld zł – pięć z nich prowadzi Centrum Projektów Informatycznych, kolejna dwa są projektami zdrowotnymi. Chodzi między innymi o elektroniczne dowody osobiste oraz elektroniczną bazę recept.

Minister Boni odbył spotkanie z Johannesem Hahnem, po który poinformował o dalszym planie działań. Do końca maja powstać ma plan naprawczy, na poczatku czerwca ma zostać powołany wspólny „zespół zadaniowy” – w jego skład mają wejść polscy i brukselscy urzędnicy.

Chodzi przede wszystkim o przekonanie UE, że zmiany personelane oraz modyfikacja sposobu zarządzania, który będzie dokładnie monitorowany i kontrolowany, zapewni przejrzystość i anuluje jakiekolwiek ryzyko niejasnych działań.

Źródło: www.samorzad.infor.pl