Powołanie Rościszewskiego na prezesa PKO BP nie zaskakuje; rynek czeka na stanowisko ws. kredytów frankowych

Powołanie Rościszewskiego na prezesa PKO BP nie zaskakuje; rynek czeka na stanowisko ws. kredytów frankowych
PKO Bank Polski - Logo (źródło: PKO BP S.A.)
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Powołanie Jana Emeryka Rościszewskiego na prezesa PKO BP nie jest niespodzianką, oznacza zrealizowanie się bazowego scenariusza. Dla rynku kluczowe jest zapatrywanie się nowego prezesa na kwestię kredytów w CHF i ewentualnych planów skupu akcji przez bank - uważają analitycy. Po otwarciu środowej sesji akcje banku rosną o 0,6 proc.

„Powołanie Rościszewskiego nie jest niespodzianką, zrealizował się bazowy scenariusz. Od wypowiedzi prezesa PiS J. Kaczyńskiego grono się zawęziło, a prasa najczęściej wymieniała właśnie jego nazwisko” – powiedział analityk Santander BM Kamil Stolarski.

Kluczowe pytanie dotyczy podejścia nowego prezesa do kredytów frankowych.

„Za czasów prezesa Jagiełły były bardzo mocne działania w kierunku wynagrodzenia akcjonariuszy – był temat skupu akcji, nadwyżkowego kapitału, niepodzielonego zysku z poprzednich lat. Pytanie, czy nowy prezes będzie nadal dążył w tym kierunku” – dodał.

Kontynuacja cyfryzacji

Ocenił, że zapowiedz kontynuacji cyfryzacji przez nowego prezesa banku jest neutralna.

Obradująca we wtorek po południu rada nadzorcza PKO BP powołała na stanowisko prezesa Jana Emeryka Rościszewskiego, dotychczasowego wiceprezesa banku.

Czytaj także: Jan Emeryk Rościszewski nowym prezesem PKO BP >>>

W komunikacie prasowym nowy prezes poinformował, że bank powinien kontynuować cyfryzację.

Rościszewski z bankiem związany jest od 2016 r., gdzie dotychczas kierował Obszarem Rynku Detalicznego i nadzorował spółki grupy kapitałowej.

Powołanie Rościszewskiego na stanowisko prezesa nastąpiło pod warunkiem wyrażenia zgody na powołanie przez Komisję Nadzoru Finansowego oraz z dniem wydania tejże zgody. Do czasu wydania zgody Komisji Nadzoru Finansowego rada nadzorcza powierzyła Rościszewskiemu kierowanie pracami zarządu.

Zbigniew Jagiełło złożył rezygnację z funkcji prezesa PKO BP

Na stanowisku prezesa zastąpi Zbigniewa Jagiełłę, który był prezesem banku od października 2009 roku. Jagiełło złożył rezygnację w połowie maja, nie podając przyczyn. Akcjonariusze PKO BP udzielili mu w poniedziałek absolutorium z wykonania obowiązków w 2020 r.

Czytaj także: Zbigniew Jagiełło złożył rezygnację z funkcji prezesa PKO BP >>>

Pod koniec maja wicepremier, szef PiS Jarosław Kaczyński poinformował, że nowym prezesem banku zostanie jeden z członków zarządu banku.

Źródło: PAP BIZNES