Porady dla MSP: jak zapanować nad finansami w małej firmie

Porady dla MSP: jak zapanować nad finansami w małej firmie
Fot. stock.adobe.com/metamorworks
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Początek roku to moment, w którym przedsiębiorcy wyznaczają sobie nowe cele biznesowe. W szczególności dotyczy to sektora MŚP, który operuje ograniczonymi zasobami ludzkimi i często nie posiada wiedzy jak planować budżet. Właściciele firm muszą pamiętać, że nie wystarczy tylko pochylić się nad rocznym planem, ale również trzeba przygotować się na kryzysy, negatywnie wpływające na płynność finansową.

Jak nie stracić głowy i dopiąć #budżet na ostatni guzik? #firmy #MSP

Planuj inwestycje

Jak wynika z analiz, jednym z głównych powodów niepowodzenia firm w sektorze MŚP jest brak funduszy na nowe projekty. Choć dane GUS-u pokazują wzrost inwestycji w 2017 r. na poziomie 4,3 proc., to jego głównym motorem nadal pozostaje konsumpcja. Aby ocenić, czy firma ma potencjał rozwoju i czy potrzebuje na ten cel dodatkowego finansowania, przedsiębiorcy powinni przygotować prognozę przepływów pieniężnych na co najmniej 12 miesięcy. Taki plan nie tylko pozwoli zabezpieczyć odpowiednie środki, ale także umożliwi zidentyfikowanie niebezpieczeństwa.

Walcz o swoje

Jednym z najpoważniejszych problemów przedsiębiorców i podstawową barierą rozwoju małych i średnich przedsiębiorstw, są zatory płatnicze – aż 8 na 10 z nich ma kłopoty z odzyskiwaniem należności. Polska bije rekordy pod względem długości płacenia za faktury – 190 dni to właściwie standard. Dlatego w takich warunkach posiadanie awaryjnych funduszy jest konieczne dla utrzymania płynności finansowej. Jeśli firma nie ma odpowiedniej rezerwy budżetowej, może skorzystać z alternatywnych źródeł pozyskania funduszy.
– Rozwój przedsiębiorstwa często wiąże się z koniecznością poniesienia nieplanowanych kosztów, a w takiej sytuacji szybki dostęp do nawet stosunkowo niewielkich środków może być kluczowy – jak wynika z badania Smartscope dla Aasa dla Biznesu, połowa firm zadowoliłaby się kwotą 5 tys. złotych. Ważne jest też to, że wsparcie można uzyskać już od pierwszego dnia prowadzenia działalności – wyjaśnia Dominik Ciula, Sales Manager Aasa Polska, odpowiedzialny za linię Aasa dla Biznesu.

Zdefiniuj i przeanalizuj ryzyko

Prowadzenie własnej działalności wiąże się z wieloma zagrożeniami, w tym losowymi, których skutki mogą zachwiać stabilnością finansową przedsiębiorstwa i zaważyć na jej dalszym istnieniu. Zrozumienie potencjalnych zagrożeń, tak długo- jak i krótkoterminowych, pozwala lepiej zaplanować działania w sytuacji kryzysowej. Rynek oferuje szeroki wybór ubezpieczeń adresowanych do klientów prowadzących działalność gospodarczą. Jest to niewielka inwestycja, która nie tylko zagwarantuje bezpieczeństwo finansowe, ale też spokój przedsiębiorcom.

Źródło: Aasa Polska S.A.