Popyt konsumentów się zwiększa – przewidują analitycy

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

durlej.agnieszka.02.150x181W minionym tygodniu komentarze banków centralnych dominowały nad dość pustym kalendarzem ekonomicznym. Polityka monetarna w Europie i Stanach coraz szybciej rozjeżdżała się w różnych kierunkach, czego efektem był umacniający się dolar.

Publikacja zapisków z ostatniego posiedzenia FOMC sugeruje, że ograniczenie program skupu aktywów QE jest możliwe jeszcze w tym roku. Z kolei EBC przypomniał inwestorom o możliwości wprowadzenia ujemnego oprocentowania depozytów, a także innych narzędzi luzowania ilościowego. Zapiski z posiedzenia Banku Anglii nie wniosły wiele nowego do obrazu brytyjskiej polityki monetarnej i były neutralne dla notowania funta. Obecnie potencjał GBP jest ograniczony niepewnością co do trwałości ożywienia gospodarczego. Bank Japonii nie zmienił prowadzonej obecnie polityki monetarnej, utrzymując jednocześnie dobre prognozy rozwoju sytuacji gospodarczej. Mniej zamówień dla chińskich eksporterów przełożyło się na gorszy wynik koniunktury w przemyśle (wstępnie za listopad). Słabszy wzrost w Chinach oznacza kłopoty dla globalnej gospodarki, co dodatkowo zaakcentowało OECD w swojej prognozie dynamiki globalnego PKB na 2014 rok. W ubiegłym tygodniu OECD obniżyło prognozę z maja z 4% do 3.6%.

W Polsce głównym wydarzeniem poprzedniego tygodnia była rekonstrukcja rządu. Były minister finansów został zastąpiony ekonomistą o dość podobnym podejściu do polityki monetarnej, co (przynajmniej na razie) pozostało bez wpływu na inwestorów. Lokalne dane gospodarcze odgrywały niewielką rolę, a NBP pozostał na neutralnym stanowisku co do polityki pieniężnej.

W tym tygodniu poznamy dane o sprzedaży detalicznej i bezrobociu. Analitycy spodziewają się, że stopa bezrobocia pozostanie na tym samym poziomie, natomiast odczyt popytu wśród konsumentów będzie wyższy niż w poprzednich miesiącach. Nie mniej jednak kurs złotego będzie determinowany czynnikami zewnętrznymi. Jednym z nich jest zachowanie inwestorów lokujących swój kapitał w krajach środkowo-wschodniej Europy. W przypadku wcześniejszego wygaszenia programu skupu aktywów w Stanach, ich reakcją będzie wyprzedaż aktywów naszego regionu, co w efekcie osłabi złotego.

Agnieszka Durlej
Client Group Manager
Western Union Business Solutions Polska