Ponad 7 mln euro na rozwój lokalny Świętokrzyskiego

Ponad 7 mln euro na rozwój lokalny Świętokrzyskiego
Fot. stock.adobe.com / studio v-zwoelf
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Ostrowiec Świętokrzyski oraz Starachowice otrzymają po ponad 3,5 mln euro z programu „Rozwój lokalny”. Wiceminister funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda wręczył włodarzom miast symboliczne czeki z kwotą dofinansowania projektów. Łącznie, do 29 miast, trafi ponad 102 miliony euro wsparcia z Funduszy Norweskich.

‒ Ponad 7 mln euro trafi na rozwój dwóch świętokrzyskich miast. Dzięki dofinansowaniu Ostrowiec Świętokrzyski i  Starachowice, będą mogły zrealizować kluczowe inwestycje, które pozwolą im wejść na nową ścieżkę rozwoju – powiedział wiceminister Waldemar Buda.

Ostrowiec Świętokrzyski – akcent na przedsiębiorczość, edukację i ekologię

Miasto chce postawić m.in. na inwestycje poprawiające stan powietrza oraz opracowanie 5 programów z zakresu przedsiębiorczości, edukacji, mieszkalnictwa, ekologii, współpracy z NGO.

Ostrowiec Świętokrzyski chce zainwestować w  edukacje zawodową i pobudzenie przedsiębiorczość w szczególności młodzieży oraz aktywizacje mieszkańców.

Czytaj także: Zasady rozliczania wpływów podatkowych JST do zmiany

Starachowice – miasto odporne

Starachowice fundusze przeznaczą na inwestycje, które pomogą przygotować się  na wyzwania demograficzne i klimatyczne.

Miasto chce być postrzegane jako centrum zielonej edukacji, dbające o środowisko dla obecnych i przyszłych mieszkańców. To także inwestycje w kapitał ludzki, wspierające kreatywność i przedsiębiorczość mieszkańców. 

„Rozwój lokalny” dla podniesienia standardu życia mieszkańców

Program „Rozwój lokalny” to kompleksowe wsparcie rozwoju małych i średnich miast. Złożone projekty zawierają długoterminowe, zintegrowane i wielotematyczne koncepcje rozwoju miast. Mają one wpłynąć na poprawę komfortu życia mieszkańców. Całkowity budżet przedsięwzięcia wynosi 117,6 milionów euro.

Ostrowiec Świętokrzyski i  Starachowice, będą mogły zrealizować kluczowe inwestycje

Pełna lista dofinansowanych miast ukaże się 9 lipca na stronie www.eog.gov.pl w zakładce poświęconej programowi „Rozwój lokalny”.

Czytaj także: BGK: ruszył nabór wniosków dla samorządów w Programie Inwestycji Strategicznych

Fundusze Norweskie i EOG

Fundusze Norweskie i EOG to forma bezzwrotnej pomocy zagranicznej przyznanej przez Islandię, Norwegię i Liechtenstein nowym członkom Unii Europejskiej oraz krajom bałtyckim. W zamian za pomoc finansową, państwa-darczyńcy korzystają z dostępu do rynku wewnętrznego UE mimo, że nie są jej członkami.

Głównym celem Funduszy Norweskich i Fundusze EOG jest przyczynianie się do zmniejszania różnic ekonomicznych i społecznych w obrębie EOG oraz wzmacnianie stosunków dwustronnych pomiędzy państwami-darczyńcami a państwem-beneficjentem.

Czytaj także: Kołobrzeg debiutuje na rynku Catalyst

Źródło: Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej / MFiPR