Ponad 10 mln profilów użytkowników na PUE ZUS

Ponad 10 mln profilów użytkowników na PUE ZUS
Źródło: ZUS
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Ponad 10 milionów profilów użytkowników jest już na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. „PUE ZUS to jeden z największych i najbardziej zaawansowanych elektronicznych urzędów w Polsce” – wskazuje prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS.

Platforma wystartowała blisko 10 lat temu, w czerwcu 2012 roku.

‒ Dziś to jeden z największych i najbardziej zaawansowanych technologicznie e-urzędów. Korzysta z niego już ponad 10 milionów użytkowników: osób fizycznych, lekarzy, płatników składek.

PUE ZUS jest cały czas rozwijana i unowocześniana, aby lepiej służyć klientom – mówi prof. Gertruda Uścińska.

I dodaje że, PUE ZUS umożliwia załatwienie większości spraw w ZUS bez wychodzenia z domu.

‒ Po potwierdzeniu swojej tożsamości – przez Internet – można uzyskać informacje o swoich ubezpieczeniach, świadczeniach, zwolnieniach lekarskich i składkach oraz wysłać wnioski i dokumenty ubezpieczeniowe – podkreśla prof. Uścińska.

Czytaj także: Pracownicy delegowani: od kwietnia wniosek o A1 można składać tylko elektronicznie

Jak działa PUE ZUS?

Każda grupa klientów na portalu PUE ZUS ma specjalną zakładkę (rolę, profil), która ułatwia obsługę spraw. Szczegółowe informacje i usługi na wybranym profilu różnią się w zależności od roli, w jakiej klient kontaktuje się z Zakładem.

Ubezpieczeni mogą sprawdzić stan swojego konta w ZUS oraz dane o wysokości opłaconych składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne. Mają też informacje o zgłoszonych do ubezpieczenia zdrowotnego członkach rodziny i zwolnieniach lekarskich. Mogą też obliczyć swoją prognozowaną emeryturę.

Świadczeniobiorcy mają dostęp do informacji o przyznanych i wypłaconych świadczeniach (emeryturach, rentach, zasiłkach) i rozliczeniach podatkowych wystawionych przez ZUS.

Płatnicy składek mogą natomiast dokonać rozliczeń z ZUS przez bezpłatną, internetową aplikację ePłatnik. Dzięki PUE ZUS wiedzą o osobach zgłoszonych do ubezpieczeń, o elektronicznych zwolnieniach lekarskich swoich pracowników i stanie bieżących rozliczeń z Zakładem.

Czytaj także: Pracownicy ZUS pomogą w składaniu e-wniosków o RKO i 500 plus

Pozostałe świadczenia na PUE ZUS

Na PUE ZUS obsługiwane są także inne świadczenia:

Polski Bon Turystyczny,

świadczenie wychowawcze Rodzina 500+,

Rodzinny Kapitał Opiekuńczy,

dofinansowanie pobytu dziecka w żłobku,

świadczenie Dobry Start 300+.

Czytaj także: Koszty 500+ zmniejszą się o 2,5 mld zł po przejęciu obsługi programu przez ZUS

Źródło: Zakład Ubezpieczeń Społecznych / ZUS