Pomoc w złożeniu wniosku o świadczenie 300 plus można uzyskać w placówkach ZUS, KRUS i Poczty Polskiej

Pomoc w złożeniu wniosku o świadczenie 300 plus można uzyskać w placówkach ZUS, KRUS i Poczty Polskiej
Prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS. Źródło: materiały prasowe.
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
W roku szkolnym 2021/2022 wniosek o świadczenie 300 plus można złożyć wyłącznie drogą elektroniczną - za pomocą portalu Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, bankowości elektronicznej lub portalu Emp@tia. Wnioski można składać od 1 lipca do 30 listopada 2021 roku.

Jak informuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych świadczenia będą wypłacane wyłącznie na rachunki bankowe wskazane we wniosku. Ich obsługą  zajmuje się ZUS.

Gdzie szukać informacji?

– Każda osoba, która złoży wniosek o świadczenie z programu Dobry Start (także przez bankowość elektroniczną lub portal Emp@tia), znajdzie wszystkie informacje na temat tego wniosku i jego obsługi na portalu PUE ZUS (status obsługi wniosku, szczegółowe informacje o świadczeniu) – mówi prof. Gertruda Uścińska.

Na portalu PUE ZUS znajdzie się też cała korespondencja z ZUS w sprawie wniosku o świadczenie (wezwanie do uzupełnienia wniosku lub załączników, informacja o przyznaniu świadczenia, decyzja odmawiająca przyznania świadczenia).

Trzeba mieć rachunek bankowy

Prezes ZUS mówi, że jeśli ktoś jeszcze nie ma rachunku bankowego, a chce wnioskować o tzw. 300 plus, powinien go założyć.  

Informację o przyznaniu świadczenia znajdzie się w skrzynce odbiorczej na profilu na PUE ZUS. Również wtedy, gdy wniosek zostanie złożony przez bankowość elektroniczną lub portal Emp@tia.

Obecnie wsparcie z programu „Dobry Start” otrzymuje 4,5 mln dzieci.

Czytaj także: Dobry Start: od 1 lipca ważna zmiana w programie, jak złożyć wniosek o 300+ według nowych zasad?

Oprócz ZUS pomogą Poczta Polska i KRUS

1 lipca działalność rozpoczynają również mobilne punkty wsparcia w placówkach Poczty Polskiej i Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS), w których pracownicy Zakładu będą zakładali zainteresowanym profile na Platformie Usług Elektronicznych ZUS, będą też pomagać im wypełnić wniosek.

W ramach programu rodzice – bez względu na dochody – mogą otrzymać jednorazowo 300 zł na zakup podręczników, zeszytów, sprzętów potrzebnych uczniom oraz pozostałego wyposażenia niezbędnego dzieciom uczącym się w szkołach podstawowych, liceach, szkołach policealnych oraz innych placówkach edukacyjnych do ukończenia 20. roku życia lub 24 lat w przypadku osób z niepełnosprawnościami.

Źródło: Zakład Ubezpieczeń Społecznych / ZUS