Polskie banki dla Ukraińców – wzbogacona oferta

Polskie banki dla Ukraińców – wzbogacona oferta
Fot. Pixabay.com
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Od 10 stycznia 2018 r. obywatele Ukrainy mogą korzystać z ukraińskojęzycznej wersji strony internetowej kolejnego banku w Polsce, Banku Pocztowego. Kolejnym krokiem będzie obsługa Contact Center w języku ukraińskim i doradcy klientów posługujących się, poza językiem polskim, także ukraińskim.

Obywateli Ukrainy według szacunków legalnie pracuje w Polsce już nawet ok. 2 mln. #LeszekSadkowski

Obywateli Ukrainy według szacunków legalnie pracuje w Polsce już nawet ok. 2 mln. Zależy nam, by klienci z Ukrainy mogli korzystać z usług bankowych równie łatwo jak Polacy – mówi Karolina Stefanowicz, Dyrektor Departamentu Produktów Depozytowych i Ubezpieczeń.

Bankowi zależy na klientach ze Wschodu – w grudniu 2017 r. ograniczył liczbę wymaganych przy otwarciu konta dokumentów jedynie do paszportu, a wkrótce planuje także udostępnienie wspomnianej już obsługi Contact Center.

A wszystko zaczęło się od operatorów sieci telefonii komórkowych, którzy dostrzegli potencjał biznesowy w coraz liczniejszej grupie Ukraińców pracujących w Polsce. Obecnie także coraz więcej instytucji finansowych przygotowuje dla nich specjalne oferty.

I tak np. Getin Noble Bank wprowadził pod koniec ubiegłego roku ułatwienia dla Ukraińców chcących otworzyć konto – teraz wystarczy sam paszport lub karta pobytu, oferowane jest też wsparcie językowe. Klientów mogą zapewnić Getinowi darmowe przelewy do Idea Bank Ukraina (do 30 czerwca 2018). Pieniądze dotrą na konto odbiorcy kolejnego dnia roboczego, a to dla wielu z nich jest bardzo ważne. Getin celuje nawet w 50 tys. ukraińskich klientów, których chce pozyskać w ciągu roku.

Ddodajmy, że od listopada także Credit Agricole otworzył się na Ukraińców, a specjalną promocyjną ofertę przygotował dla nich PKO BP, który dysponuje za naszą wschodnią granicą swoim bankiem.

Niedawno serwis bankier.pl przebadał pod „ukraińskim kątem” 18 banków detalicznych działających w Polsce. Najtańsze okazały się rachunki Banku BGŻ BNP Paribas oraz Idea Banku. Zarówno Konto Optymalne, jak i Konto Idealne oznaczają dla klienta brak jakichkolwiek kosztów za prowadzenie i obsługę karty płatniczej. W obu instytucjach za przelew zagraniczny naliczana jest jednak prowizja w wysokości min. 30 zł – w Banku BGŻ BNP Paribas stawka procentowa jest nieco niższa. Na korzyść Konta Optymalnego przemawia tańszy przelew na konta w banku UkrSkibbank (10 zł) oraz bezpłatne wypłaty z bankomatów z grupy BNP Paribas (UkrSkibbank na Ukrainie). W pozostałych przypadkach klienci zapłacą na Ukrainie 10 zł prowizji za wypłaty z automatu – podobnie jak posiadacze Konta Idealnego Idea Banku (2 proc., min. 10 zł) – podał portal.

Warto dodać, że siedem krajowych banków oferuje też infolinie w ich ojczystym języku: Bank BGŻ BNP Paribas, Bank Zachodni WBK, ING Bank Śląski (po rosyjsku), Bank Pekao, PKO Bank Polski, Bank Millennium i od 16 października Getin Bank. Z doradcą po ukraińsku można zaś porozmawiać w BGŻ BNP Paribas, BZ WBK i Getin Banku.

Leszek Sadkowski