Polski rynek nieruchomości wtórnych

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

expander.01.400x169Jak wynika z najnowszego raportu Szybko.pl, Metrohouse i Expandera, kwiecień okazał się miesiącem stabilizacji, zarówno cen transakcyjnych jak i ofertowych - spośród analizowanych miast, zaledwie w dwóch zanotowano drobne zmiany transakcyjne, nieprzekraczające 1%. Obserwujemy również stabilizację rosnących dotąd marż kredytów. W długofalowej perspektywie mogą one ulec obniżkom, ale dopiero gdy stopy procentowe zaczną rosnąć.

Ceny ofertowe mieszkań stabilne
Kwiecień to kolejny miesiąc o niewielkim zakresie zmian cen ofertowych nieruchomości. Spadki zanotowano w sześciu spośród analizowanych miast, w dziewięciu natomiast koszty nabycia nieruchomości nieznaczne wzrosły. – Największa zmiana dotyczy Sopotu, gdzie średni koszt zakupu metra kwadratowego zmniejszył się o 120 zł., czyli o 1,3% w stosunku do ubiegłego miesiąca. Co ciekawe, spadek odnotowano w okresie zwyczajowych podwyżek nieruchomości w nadmorskich kurortach – zaznacza Marta Kosińska, ekspert Szybko.pl.

Wbrew oczekiwaniom, niedawne obniżki stóp procentowych i rekordowo tanie kredyty nie wywołały dużego zwiększenia popytu na mieszkania. Eksperci przewidują jednak ożywienie w drugiej połowie roku, spowodowane zaostrzeniem wymogów w systemie kredytowym. – Biorąc pod uwagę sezonowość rynku nieruchomości oraz planowany wzrost obowiązkowego wkładu własnego do 15% w 2016 r., możemy spodziewać się ożywienia na rynku w końcówce III i IV kwartale 2015 roku – dodaje Marta Kosińska.

Większe mieszkania popularniejsze
Stabilne pozostają również ceny transakcyjne. Dla kupujących to dobra wiadomość, bowiem kwoty sprzedaży mieszkań zwykle tylko nieznacznie odbiegają od wiosennych notowań z zeszłego roku. 

– Na większości rynków lokalnych zmiany nie przekraczają 1% w porównaniu do poprzedniego notowania. Wyjątkiem są zaledwie dwa spośród analizowanych miast: Gdynia ze wzrostem 2,3% i Poznań z obniżką na poziomie 1,2% –  zauważa Marcin Jańczuk, ekspert Metrohouse.

Stabilne ceny zachęcają jednocześnie do zakupów coraz większych mieszkań. – Średnia dla siedmiu analizowanych miast wyniosła 56 mkw. Natomiast w żadnej lokalizacji średni metraż kupowanych lokali nie spadł poniżej 50 mkw. Jest to pochodna zainteresowania kompaktowymi mieszkaniami trzypokojowymi – wyjaśnia Jańczuk.

Stabilizacja marż kredytów hipotecznych
Po trzech latach regularnych wzrostów marż, sytuacja na rynku kredytów hipotecznych zaczęła się stabilizować. – Średnia dla kredytów z niskim (10%) wkładem własnym oraz tych udzielanych w ramach programu „Mieszkanie dla młodych” w ostatnich miesiącach utrzymuje się na poziomie zbliżonym do 2%. Co więcej, wiele wskazuje na to, ze w kolejnych miesiącach pozostaną one na poziomie zbliżonym do obecnego – ocenia Jarosław Sadowski, ekspert Expander Advisors.

W dłuższej perspektywie możemy spodziewać się podwyżek stóp procentowych, co z kolei spowoduje podniesienie miesięcznych rat, ale jednocześnie da szansę na obniżki marż. – Wydaje się więc dość prawdopodobne, że za kilka lat wielu osobom, które obecnie zaciągają kredyty będzie się opłacało je refinansować. Ta tendencja pojawi się jednak dopiero za 3-5 lat, gdyż po takim okresie banki przestają naliczać prowizję za wcześniejszą spłatę kredytu – podsumowuje Sadowski.

Weronika Seweryn

 

Polski rynek nieruchomości wtórnych

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

mlodzi.mieszkanie.01.400x267Jak wynika z najnowszego raportu Szybko.pl, Metrohouse i Expandera, maj przyniósł niewielkie zmiany na rynku nieruchomości wtórnych. W porównaniu z kwietniem średnie ceny ofertowe w 15 monitorowanych miastach wzrosły o 0,5%. Według wyliczeń ekspertów, w stosunku rocznym podwyżka wyniosła 4,2%. W porównaniu z 2013 rokiem dostrzegalny jest natomiast wzrost cen transakcyjnych. Wyjątkiem jest Gdańsk, w którym mieszkania możemy kupić taniej niż 12 miesięcy temu.

Poprawa sytuacji na rynku nieruchomości

Maj był miesiącem kolejnej podwyżki cen ofertowych. Podobnie jak w kwietniu, średnia z 15 monitorowanych miast wzrosła o 0,5%. Według wyliczeń ekspertów, w stosunku rocznym, podwyżka wyniosła natomiast 4,2%. Najwyższa, 10-procentowa, została zaobserwowana w Katowicach, gdzie aktualna cena metra kwadratowego to niemal 4 tys. zł. Znaczne wzrosty nastąpiły także w Poznaniu, Sopocie, Gdyni i Opolu. Ciekawostką jest sytuacja w Łodzi, gdzie możliwe jest kupno mieszkania tańszego niż przed rokiem. To bowiem jedyne duże miasto w Polsce, gdzie ceny ofertowe spadły. – Rosnące ceny są oznaką poprawy na rynku nieruchomości wtórnych – zauważa Marta Kosińska, ekspert Szybko.pl. – Zauważamy wzrost zainteresowania większymi mieszkaniami i malejącą ilość ofert z najniższego segmentu cenowego. Mieszkania w blokach z wielkiej płyty, które jeszcze dwa – trzy lata temu były najchętniej kupowane, dziś tracą na popularności. Ponadto zmniejsza się różnica między oczekiwaniami dotyczącymi cen u sprzedawców i kupujących  – dodaje.

Ceny rosną, najbardziej w Krakowie i Poznaniu

Według ekspertów, ceny transakcyjne w niemal całym kraju rosną. Jest to najbardziej zauważalne w Krakowie, gdzie kupujący decydują się na coraz droższe mieszkania, co przekłada się na podwyżkę średniej wartości zawieranych transakcji. W stosunku do przełomu roku 2013/2014 ceny lokali nabywanych w stolicy Małopolski wzrosły średnio o nieco ponad 700 zł, ustalając przeciętny koszt metra kwadratowego na poziomie 6 258 zł. Dodatkowo wpływ na sytuację ma niewielka popularność programu MdM. – Miastem, w którym także odnotowujemy systematyczne, choć nieco wolniejsze wzrosty cen jest Poznań – stwierdza Marcin Jańczuk, ekspert Metrohouse. – Ma to związek z preferencjami klientów dotyczącymi metrażu. W stolicy Wielkopolski kupujemy bowiem największe mieszkania w kraju. Przeciętny lokal sprzedawany w Poznaniu ma 65,4 mkw. Dla porównania, najmniejsze nieruchomości nabywane są w Łodzi (48,7 mkw.) Jedynym miastem, w którym ceny transakcyjne są niższe niż przed rokiem jest Gdańsk, gdzie obniżka wyniosła 3,4%.

Obniżki rat kredytów walutowych

W ofercie bankowej zauważalny jest dalszy wzrost cen kredytów hipotecznych. Na szczęście zdaniem ekspertów, trend ten w najbliższym czasie wyhamuje, a marże kredytowe powinny ustabilizować się na obecnym poziomie. Średnia marża kredytów z wysokim wkładem własnym (25%) wynosi 1,75% (przy minimalnym, 5-procentowym wkładzie – 2,08%). Jeszcze rok temu kredytobiorcy mogli spodziewać się marży w wysokości odpowiednio 1,65% i 1,94%. Ekspert wskazuje, że dopóki stopy procentowe pozostaną na niskim poziomie nie, można spodziewać się jej obniżek. – Ostatni czas przyniósł korzystne zmiany dla osób, które zaciągnęły kredyty walutowe – stwierdza Jarosław Sadowski, ekspert firmy Expander. – Umocnienie się złotego oraz obniżenie stóp procentowych w Strefie Euro sprawiły, że raty zaciągnięte w euro i frankach szwajcarskich będą niższe. Co więcej, zdaniem części ekonomistów możemy spodziewać się dalszego wzrostu wartości złotego, co przełoży się na kolejne obniżki. Rata w euro, która na początku maja wynosiła ok. 1 386 zł może w najbliższym czasie spaść o ok. 50 zł, natomiast pod koniec roku nawet o 100 zł. Podobnie wygląda sytuacja w wypadku kredytów we frankach. Rata w wysokości 400 CHF, która jeszcze na początku maja wynosiła 1 380 zł, obecnie spadła do poziomu 1 344 zł.

Raport Szybko.pl, Metrohouse i Expandera

Polski rynek nieruchomości wtórnych

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

osiedle.01.400x266Jak wynika z najnowszego raportu Szybko.pl, Metrohouse i Expandera, marzec był kolejnym miesiącem wzrostu średnich cen ofertowych mieszkań. W największych polskich miastach są one o 4% wyższe niż przed rokiem. Ceny transakcyjne natomiast utrzymują się na podobnym poziomie. Spadła za to przeciętna marża kredytów z wysokim wkładem własnym.

Ceny ofertowe stale rosną

W marcu po raz kolejny wzrosły średnie ceny ofertowe mieszkań. – W największych miastach kwoty są o 0,6% wyższe niż w poprzednim miesiącu. Jednak jeśli porównamy je z analogicznym okresem ubiegłego roku, różnica wynosi już 4% – zauważa Marta Kosińska, ekspert Szybko.pl. – Największą zmianę odnotowaliśmy w Sopocie. Tam cena ofertowa wzrosła o ponad 5% i tym samym wróciła do poziomu z sierpnia 2013 roku. W ciągu najbliższych kilku miesięcy najprawdopodobniej nie ulegnie większym zmianom – dodaje.

Niezmiennie najniższe ceny ofertowe pozostają w Łodzi i Katowicach, w których wynoszą odpowiednio 3686 oraz 3920 zł za metr kwadratowy. Zarówno w obu wymienionych miastach, jak i w Olsztynie, już co dziesiąte mieszkanie można nabyć za kwotę poniżej 3 tys. złotych. Przystępne ceny są także w Opolu, w którym tanie nieruchomości stanowią ponad 8% całości podaży, Szczecinie (5,8%) oraz Białymstoku (4,2%).

Mieszkania w cenie od 3 do 4 tys. zł za metr kwadratowy, można znaleźć przede wszystkim na rynku gdańskim, gdzie takie lokale stanowią 30% ofert, oraz poznańskim (26%). – We Wrocławiu i Krakowie, aby zakupić mieszkanie należy już dysponować budżetem powyżej 4 tys. złotych za metr, natomiast w Warszawie to kwota rzędu minimum 5 tys. złotych. W stolicy jednak co piątą ofertę stanowi nieruchomość z przedziału 6-7 tys. – stwierdza Marta Kosińska, Szybko.pl

Coraz więcej kupujących

Pierwszy kwartał zakończył się nieznacznymi podwyżkami cen transakcyjnych. – We wszystkich miastach średnie kwoty utrzymują się na podobnym poziomie lub niewiele wzrosły. Nawet Poznań, który dotychczas przez pięć miesięcy odnotowywał regularne spadki, tym razem nie uniknął podwyżki – stwierdza Marcin Jańczuk, ekspert Metrohouse. – Wyjątek stanowi Warszawa, w której średnie ceny spadły o 18 zł za metr kwadratowy – dodaje.

Na rynku rozpoczął się czas zwiększonej aktywności. W stosunku do poprzedniego miesiąca odnotowano 10% wzrost liczby transakcji. – Do zakupów z pewnością zachęca duża podaż lokali, wśród których znajduje się wiele ofert z nowymi, skorygowanymi cenami – przekonuje Jańczuk, Metrohouse. Mimo zwiększonej dostępności nowych mieszkań z dopłatą w ramach programu MdM, w Gdańsku rynek wtórny na razie nie traci na popularności.

Raty kredytów będą powoli rosnąć

Sytuacja na rynku kredytów hipotecznych wydaje się nieco lepsza niż przed miesiącem. – Przy wysokim wkładzie własnym, wynoszącym 25%, spadła przeciętna marża kredytów. Natomiast w przypadku niższego wkładu, marże przestały rosnąć i utrzymują się na wcześniejszym poziomie – mówi Jarosław Sadowski, Expander. Zadowolone nie będą jednak osoby, które planują w najbliższym czasie zaciągnięcie takiego zobowiązania. – Na podwyżkę zdecydował się bank PKO BP, który w ostatnim czasie udzielił tyle kredytów, ile kilka innych instytucji razem wziętych. To również bardzo ważna informacja dla tych, którzy chcieliby skorzystać z dopłat w ramach MdM-u. Zmiana spowodowała wzrost średniej marży preferencyjnych kredytów z 1,96% do 2% – informuje Sadowski, Expander.

Minimalnie wzrosła także trzymiesięczna stawka WIBOR, która wynosi aktualne 2,72%. – Chociaż Rada Polityki Pieniężnej podwyższy stopy procentowe zapewne dopiero pod koniec roku, to spłacający kredyty hipoteczne odczują podwyżki znacznie wcześniej. WIBOR zwykle z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem reaguje na zmiany stóp NBP. To może być nieśmiały początek tego zjawiska. Raty kredytów będą więc w tym roku powoli rosły – stwierdza Sadowski. – Nie stanie się to jednak od razu. Banki bowiem aktualizują oprocentowanie kredytów zwykle raz na trzy miesiące. Jest więc prawdopodobne, że nieco wyższe raty zapłacimy dopiero w lipcu – prognozuje ekspert.

Raport Szybko.pl, Metrohouse i Expandera
kwiecień 2014

Polski rynek nieruchomości wtórnych

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

mieszkanie.roznice.01.400x300Jak wynika z najnowszego raportu Szybko.pl, Metrohouse i Expandera, pierwszy miesiąc 2014 roku nie przyniósł większych zmian na polskim rynku nieruchomości. Średnie ceny ofertowe mieszkań z rynku wtórnego wzrosły jedynie o 0,3% w porównaniu do grudnia. Zwiększyły się także marże kredytów, choć zmiana ta nie jest odczuwalna dla kredytobiorców. To dobry moment na kupno mieszkania. Zimowa aura i względna stagnacja dają bowiem większe możliwości negocjacji cen i warunków transakcji.

Tanich mieszkań coraz mniej

Pierwszy miesiąc 2014 roku upłynął pod znakiem względnej stabilizacji na rynku wtórnym. Średnie ceny ofertowe w skali kraju, w porównaniu do grudnia, wzrosły jedynie o 0,3%. Chociaż tanich mieszkań przybywa, zauważalne jest spowolnienie tego procesu. – Porównując obecną sytuację ze styczniem 2012 roku, zwiększyła się dostępność mieszkań z najniższych przedziałów cenowych. – mówi Marta Kosińska, ekspert Szybko.pl. – Spoglądając jednak na dane z ubiegłego roku, można zauważyć, iż atrakcyjnych ofert nie było aż tak wiele.

Choć pierwszy kwartał nie przyniesie znaczących zmian w strukturze podaży, wprowadzenie na rynek ofert spełniających kryteria cenowe programu MdM może spowodować spadek popytu na rynku wtórnym. – Największe zmiany podaży nastąpią w segmencie do 5-6 tys. złotych. Można prognozować, że pojawi się więcej ofert w przedziałach 4-5 tys. PLN (w Poznaniu, Krakowie, Wrocławiu, Gdańsku), a w Łodzi, Lublinie, Szczecinie, Opolu, Toruniu, Opolu, Katowicach i Białymstoku w cenie do 4 tysięcy PLN – twierdzi Marta Kosińska, ekspert Szybko.pl.

Ceny transakcyjne nieco wyższe

W pięciu na siedem analizowanych miast wzrosły średnie ceny transakcyjne mieszkań z rynku wtórnego. Podwyżki cen są także widoczne w stosunku do ubiegłego roku. – Wyjątek stanowią Gdańsk i Gdynia, gdzie aktualne ceny są nieco niższe niż przed 12 miesiącami. – stwierdza Marcin Jańczuk, ekspert Metrohouse. – Proporcjonalnie największe podwyżki mają miejsce we Wrocławiu. Mieszkania są tu droższe o 2,2 proc. niż jeszcze miesiąc temu. Aktualnie średnia cena ofertowa za metr kwadratowy w stolicy Dolnego Śląska wynosi 5 411 PLN.

Podwyżki marż nieodczuwalne dla klientów

W styczniu nadal widoczny jest wzrost marż kredytów hipotecznych. Jak wskazują eksperci, kolejne podwyżki równoważone są jednak rekordowo niskimi stopami procentowymi. – Klienci nie odczuwają jednak zwiększenia miesięcznych rat – twierdzi Jarosław Sadowski, ekspert firmy Expander. Zaciągając kredyt na 200 000 PLN na 30 lat zapłacą dziś ratę wynoszącą ok. 999 PLN. Na początku 2012 r. było to natomiast 1 250 PLN mimo, że średnia marża kredytu z wysokim wkładem własnym (25 proc.) wynosiła wtedy ok. 1,4 proc. (teraz już 1,68 proc.).

Osoby do 35 roku życia z pewnością ucieszy także wiadomość o rozszerzeniu oferty kredytowej banków. – Młodzi chcący nabyć swoje pierwsze „M” z rynku pierwotnego mogą otrzymać kredyt w ramach programu „Mieszkanie dla młodych” już w czterech bankach – PKO BP, Pekao, Alior Bank i Getin Noble – mówi Jarosław Sadowski, Expander.

Dobry moment na kupno mieszkania

Początek roku jest historycznie okresem, w którym aktywność uczestników rynku jest bardzo ograniczona. W skali kraju styczniowe transakcje stanowią zwykle 6 proc. rocznego obrotu. Słabszy popyt jest jednak korzystny dla kupujących. – Wiele osób odkłada decyzję do wiosny, podczas gdy to właśnie teraz, gdy ruch jest mniejszy, możliwości negocjacji cen i warunków zakupu są zazwyczaj najbardziej korzystne. – konkluduje Marcin Jańczuk, Metrohouse.

Jest jeszcze jeden powód dla którego nie warto zwlekać z zakupem mieszkania. – Zwiększanie marż kredytów to część strategii banków, które, ograniczone przez nadchodzącą Rekomendację U i obniżenie opłaty interchange, chcą zrekompensować swoje straty. Jest więc prawdopodobne, że w najbliższych miesiącach marże będą dalej rosnąć. Zaciągając kredyt wcześnie możemy więc liczyć na nieco lepsze warunki – mówi Jarosław Sadowski, Expander Advisors.

Źródło: Raport Szybko.pl, Metrohouse i Expandera

Polski rynek nieruchomości wtórnych

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

dom.pieniadze.02.250x167.gifJak wynika z najnowszego raportu Szybko.pl, Metrohouse i Expandera jesień nie przynosi dobrych informacji dla osób planujących zakup mieszkania na kredyt. We wrześniu aż pięć banków podwyższyło marże, które aktualnie osiągnęły średni poziom 1,65 proc.

Co więcej, spadła również dostępność kredytów hipotecznych. Na rynku mieszkaniowym w dalszym ciągu panuje stabilizacja. W ostatnich miesiącach nie odnotowano bowiem większych zmian cen. Mimo to, autorzy raportu wskazują, że utrzymał się wzmożony ruch transakcyjny, który zapoczątkowały miesiące letnie.

Wzrosła marża kredytów hipotecznych

Okres ostatnich kilkunastu miesięcy przyzwyczaił nas do dobrych informacji z rynku kredytów hipotecznych i nieruchomości. Obniżki stóp procentowych NBP powodowały spadek poziom oprocentowania. Jak wskazuje najnowszy raport Szybko.pl, Metrohouse i Expandera w minionym miesiącu wzrosły jednak marże kredytowe. – W sierpniu wzrosła zarówno średnia marża kredytów z wysokim (25 proc.) wkładem własnym, jak i bez wkładu własnego. Od kwietnia (gdy były one najniższe) marże tych pierwszych wzrosły z 1,49 proc. do 1,65 proc., a kredytów bez wkładu własnego z 1,68 proc. do 1,86 proc. W konsekwencji zmniejszyła się również dostępność kredytów. Zdolność kredytowa spadła zarówno w przypadku wnioskodawców z wysokim jak i niższym dochodem. Dla przykładu średnia kwota jaką banki są gotowe przyznać 4-osobowej rodzinie z dochodem 8 tys. PLN netto spadła o 11,5 tys. PLN – mówi Jarosław Sadowski, główny analityk firmy Expander.

Ceny ofertowe bez zmian

Autorzy raportu zauważają, że od kilku miesięcy ceny ofertowe utrzymują się na zbliżonym poziomie, a wrzesień był kolejnym miesiącem, w którym sprzedający nie obniżyli ich wysokości. – Ceny były wyższe średnio o 0,4% w porównaniu z sierpniem. W takich miastach jak Toruń, Olsztyn, Katowice czy Białystok za mieszkania płacimy tyle samo lub nawet nieco więcej niż przed rokiem. Status quo utrzyma się najprawdopodobniej jeszcze kilka miesięcy. Wprowadzenie od stycznia 2014 roku nowego programu rządowego Mieszkanie dla Młodych, który dotuje jedynie mieszkania z rynku pierwotnego, ograniczy popyt na rynku wtórnym. W związku z tym obniżki cen w 2014 roku mogą okazać się nieuniknione. – podkreśla Marta Kosińska, ekspert Szybko.pl.

Jesienny ruch transakcyjny

Przełom III i IV kwartału to tradycyjnie okres dużego zainteresowania mieszkaniami. – Zapoczątkowany w wakacje wzmożony ruch transakcyjny wciąż trwa – podkreśla Marcin Jańczuk, ekspert Metrohouse. – Tegoroczna jesień może okazać się jednym z najlepszych okresów sprzedażowych w ostatnich latach.

Jak wynika z najnowszego raportu, ceny transakcyjne w większości miast nieznacznie spadły. – Największe odnotowano w Gdańsku, gdzie kwoty zawieranych transakcji zmniejszyły się średnio o 3,4 procent. Z kolei w Łodzi i Poznaniu kupowane są droższe mieszkania. W obu tych miastach średnia cena za metr kwadratowy nabywanych lokali jest wyższa od średniej ceny ofertowej – dodaje ekspert.

Źródło: Szybko.pl, Metrohouse i Expander