Polski Ład: rząd rozszerza ulgę dla klasy średniej; jeśli zarabiający do 12,8 tys. zł stracą, będą mogli rozliczyć się jak w 2021 r.

Polski Ład: rząd rozszerza ulgę dla klasy średniej; jeśli zarabiający do 12,8 tys. zł stracą, będą mogli rozliczyć się jak w 2021 r.
Fot. stock.adobe.com/shake_pl
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Rząd rozszerza ulgę dla klasy średniej m.in. dla emerytów, wszystkich zarabiających do 12,8 tys. zł brutto - poinformował w trakcie konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki. Zaznaczył, że jeśli ktokolwiek zarabiający do 12.8 tys. zł brutto miesięcznie straci na Polskim Ładzie, będzie mógł rozliczyć się na zasadach z 2021 r.

Rozciągamy ulgę dla klasy średniej na wszystkich emerytów, rencistów, do 12,8 tys. zł.

„(…) Podobnie wobec wszystkich zleceniobiorców, umowy zlecenie. Ale także np. nauczyciele akademiccy, którzy mają wysokie koszty uzyskania przychodów, do pensji 12,8 tys. zł brutto. Nie będzie żadnej straty, albo zysk albo neutralność” – powiedział.

Czytaj także: Ulga dla klasy średniej w Polskim Ładzie: jak z niej skorzystać i kiedy to się opłaca?

Jak wynika z prezentacji KRPM, rozszerzono preferencje dla klasy średniej do poziomu 12.800 zł brutto na dochody z: emerytury i renty, umów zlecenie, opodatkowanych świadczeń z ZUS, nauczycieli akademickich i innych zawodów stosujących inne koszty uzyskania przychodów.

Możliwość rozliczenia na zasadach z 2021 roku

Premier zaznaczył, że jeśli ktokolwiek zarabiający do 12.800 zł brutto miesięcznie straci na Polskim Ładzie, będzie mógł rozliczyć się na zasadach z 2021 r.

„Jeżeli ktoś ma jakiekolwiek wątpliwości, czy w tym nowym systemie otrzyma wyższe wynagrodzenie, bądź takie same, zarabiając do 12.800 zł i na koniec tego roku zauważy jakąkolwiek różnicę, to zezwolimy, wprowadzimy zasadę możliwości rozliczenia według dochodów osiąganych w 2021 r., czyli porównanie 2021 r. i 2022 r. Jeżeli się okaże, że 2022 r. w jakikolwiek sposób o jedną złotówkę pogorszył status podatkowy kogokolwiek w Polsce, jakiejkolwiek osoby, to będzie można otrzymać ten zwrot” – powiedział na konferencji szef rządu.

Zmiany w zasadach rozliczania ulgi dla rodziców samotnie wychowujących dzieci

Morawiecki zapowiedział także zmianę w zasadach rozliczania ulgi dla rodziców samotnie wychowujących dzieci.

„Rodzice tacy dostaną pełen zwrot ulgi, czyli 1,5 tys. zł, bez względu na to, ile podatku zapłacili” – powiedział premier.

Źródło: PAP BIZNES