Polski Ład: rząd przyjął projekt zmian podatkowych; zakłada podniesienie kwoty wolnej i 2. progu podatkowego, a co ze składką zdrowotną?

Polski Ład: rząd przyjął projekt zmian podatkowych; zakłada podniesienie kwoty wolnej i 2. progu podatkowego, a co ze składką zdrowotną?
Premier Mateusz Morawiecki Fot. KPRM
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Rząd przyjął projekt zmian podatkowych zaproponowanych w Polskim Ładzie - poinformował na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki.

„Dzisiaj Rada Ministrów przyjęła projekt zmian w podatkach” – powiedział.

Ministerstwo Finansów zaprezentowało w środę, po zakończeniu konsultacji społecznych, nowe propozycje zasad rozliczania składki zdrowotnej i inne modyfikacje w pakiecie zmian podatkowych Polskiego Ładu.

Czytaj także: Konfederacja Lewiatan o podatkach w Polskim Ładzie: chaos, bałagan, pośpiech >>>

Podniesienie kwoty wolnej i 2. progu podatkowego

Projekt przyjęty przez rząd zakłada podwyższenie kwoty wolnej od podatku do 30 tys. zł, zwolnienie z podatku emerytur do 2,5 tys. zł (w związku ze zmianą wysokości kwoty wolnej od podatku) oraz podniesienie drugiego progu podatkowego do 120 tys. zł, poinformował premier Mateusz Morawiecki.

Projekt zakłada 9-proc. składka zdrowotna ma być płacona liniowo od dochodu, bez możliwości odliczeń. Jednak dla rozliczających się w ramach ryczałtu, karty podatkowej płacących podatek liniowy – jak wynikało z deklaracji Ministerstwa Finansów – 4,9% dochodu.

Czytaj także: Polski Ład: Ministerstwo Finansów zmienia propozycje zasad rozliczania składki zdrowotnej >>>

Planowane jest obniżenie stawek ryczałtu dla przedsiębiorców z obecnych 17% do 14% i z 15% na 12%, oraz wprowadzenie szeregu ulg, mających na celu relokację kapitału i zwiększenie atrakcyjności rozwiązań podatkowych dla holdingów.

Źródło: PAP BIZNES, ISBnews