Polski Ład: przedsiębiorcy gotowi do rozmów z rządem, ruszają konsultacje społeczne

Polski Ład: przedsiębiorcy gotowi do rozmów z rządem, ruszają konsultacje społeczne
Grzegorz Baczewski Fot. Konfederacja Lewiatan
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Wicepremier Jarosław Gowin ogłosił dzisiaj rozpoczęcie konsultacji społecznych nad rozwiązaniami gospodarczymi wchodzącymi w skład Polskiego Ładu, w szczególności zaś podatkowymi. Konfederacja Lewiatan liczy na dialog z rządem, bo wiele zmian budzi niepokój przedsiębiorców.

– Cieszymy się, że Polski Ład, a szczególnie zawarte w nim propozycje dotyczące przedsiębiorców, zostaną poddane szerokim konsultacjom społecznym. Liczymy  na otwarty dialog z rządem, bo sporo zapowiedzi może budzić niepokój, a inne bardziej przyjazne biznesowi rozwiązania wymagają doprecyzowania. Mamy nadzieję na  dialog podczas prac nad ustawami, które będą wprowadzały poszczególne rozwiązania – mówi Grzegorz Baczewski, dyrektor generalny Konfederacji Lewiatan.

Czytaj także: Credit Agricole: Polski Ład obniży presję płacową >>>

Zmiany w składce zdrowotnej uderzają w mikroprzedsiębiorców

Konfederacja Lewiatan zwraca uwagę, że zmiany w składce zdrowotnej uderzają w mikroprzedsiębiorców, którzy zostali już dotkliwie pokrzywdzeni przez pandemię.

Skutki tej zmiany odczują także duże firmy, które będą musiały wyrównać swoim pracownikom straty spowodowane wyższymi obciążeniami. Wiele polskich rodzinnych przedsiębiorstw prowadzonych jest w formie jednoosobowej działalności gospodarczej. Zmiany w zasadach oskładkowania spowodują dla tych firm drastyczny wzrost poziomu obciążeń.

Czytaj także: Luka w Polskim Ładzie, nie wiadomo co ze składką zdrowotną przy ryczałcie i karcie podatkowej >>>

Jest to kilkaset tysięcy firm produkcyjnych, handlowych, usługowych, które stanowią o sile naszej gospodarki i przedsiębiorczości. Są to firmy budowane przez lata, duże zakłady zatrudniające wielu pracowników. To przedsiębiorcy, którzy ponoszą pełne ryzyko biznesowe związane z utrzymaniem zamówień, produkcji, zatrudnienia i koniecznością ciągłego rozwoju, aby utrzymać konkurencyjność na rynku krajowym i międzynarodowym.

Rada Przedsiębiorczości chce rozmawiać o Polskim Ładzie

Także Rada Przedsiębiorczości z zadowoleniem przyjmuje złożoną przez rząd ustami wicepremiera Jarosława Gowina propozycję otwarcia rozmów na temat wpływu Polskiego Ładu na kondycję polskiej przedsiębiorczości.

Od momentu ogłoszenia Polskiego Ładu sygnalizowaliśmy, iż założenia jego finansowania poprzez gwałtowne podniesienie obciążeń fiskalnych dla setek tysięcy samozatrudnionych, małych oraz mikrofirm doprowadzi do spadku konkurencyjności polskiej gospodarki, nie wspominając o potencjalnych skutkach społecznych dla ponad dwóch milionów członków, budowanej od 30 lat, nowej polskiej klasy średniej – czytamy w stanowisku.

Rada Przedsiębiorczości, rozumiejąc potrzebę racjonalizacji systemu podatkowego, potwierdza gotowość do rozmów na temat zmian w założeniach Polskiego Ładu utrzymujących jego prospołeczny charakter, ale niwelujących impulsy antyrozwojowe.

Radę Przedsiębiorczości tworzą ABSL, Federacja Przedsiębiorców Polskich, Krajowa Izba Gospodarcza, Konfederacja Lewiatan, Polska Rada Biznesu, Pracodawcy RP, Związek Banków Polskich, BCC i Związek Rzemiosła Polskiego.

Źródło: Konfederacja Lewiatan