Polski Ład: największe projekty zawarte w programie będą nas kosztować ok. 22,5 mld zł rocznie

Polski Ład: największe projekty zawarte w programie będą nas kosztować ok. 22,5 mld zł rocznie
Fot. stock.adobe.com/Magdziak Marcin
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Koszt dla budżetu najwiekszych projektów zaproponowanych przez rząd w ramach Polskiego Ładu to ok. 22,5 mld zł rocznie - wynika z piątkowej wypowiedzi wiceministra finansów Piotra Patkowskiego.

Wiceminister finansów, zapytany w Polskim Radiu 24 o to, jaki będzie koszt dla budżetu wszystkich projektów zaproponowanych w ramach Polskiego Ładu, powiedział:

Z samego tytułu zwiększenia kwoty wolnej od podatku dla całego sektora to jest 22 mld zł, z czego 11 mld zł to jest dla budżetu państwa, plus 3 mld zł subwencji wyrównawczej, inwestycyjnej dla samorządu terytorialnego.

Czytaj także: Premier: w ramach Polskiego Ładu zaproponujemy obniżenie stawek ryczałtu; co jeszcze? 10 projektów na 100 dni >>>

„Do tego pewnie 2 mld zł na program przedstawiany przez panią minister Maląg i panią minister Sochę, czyli dopłaty dla drugiego i kolejnego dziecka między 12 a 36 miesiącem życia. No i ten program mieszkaniowy – to myślę też jest kwota ok. 2,5 mld zł rocznie. To są takie pierwsze szacunki. Oczywiście Polski Ład zawiera szereg mniejszych projektów, które również będą finansowane z budżetu. Natomiast to są takie trzy największe projekty, których koszt oczywiście poniesie budżet Państwa” – dodał.

Czytaj także: Niemal 9 na 10 przedsiębiorców spodziewa się strat w wyniku Polskiego Ładu >>>

Wiceminister finansów powiedział, że ponadto szereg ulg dla małych i mikro przedsiębiorstw będzie kosztował budżet ok. 4 mld zł.

„I do tego dochodzi program, który zapowiedział premier w środę, czyli szereg ulg dla małych i mikro przedsiębiorstw, który będzie kosztował dodatkowo 4 mld zł” – dodał. 

Źródło: PAP BIZNES