Polska opuściła dawny bank RWPG

Polska opuściła dawny bank RWPG
Międzynarodowy Bank Współpracy Gospodarczej IBEC - logo Źródło: Materiały prasowe
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
29 stycznia 2023 r. Polska przestała być członkiem Międzynarodowego Banku Współpracy Gospodarczej (MBWG) - podało Ministerstwo Finansów.

Rada Wzajemnej Pomocy Gospodarczej RWPG została powołana w Moskwie w 1949 roku. Jej celem było koordynowanie handlu wewnątrz tego bloku gospodarczego, do którego należały wszystkie kraje Europy Środkowo-Wschodniej, podporządkowane Związkowi Sowieckiemu, w tym oczywiście Polska.

Handel odbywał się na zasadzie wymiany towar za towar, przy czym cena wymienianych towarów była umowna i często odbiegała od cen na wolnych rynkach. RWPG została rozwiązana na ostatniej sesji organizacji w Budapeszcie, która odbyła się 28 czerwca 1991 roku.

Powstało wówczas duże zamieszanie, ponieważ trudno było ustalić jakie są należności i zobowiązania poszczególnych krajów członkowskich wyrażone w walutach wymienialnych. 

Co robił MBWG po 1991 roku?

Do dziś przetrwał Międzynarodowy Bank Współpracy Gospodarczej (MBWG). Powołany został w październiku 1963 roku, a jego głównym zadaniem była obsługa wielostronnych handlowych rozliczeń kompensacyjnych poprzez prowadzenie rachunków w umownej jednostce rozliczeniowej jaką był rubel transferowy.

Ta umowna waluta istniała jedynie w postaci zapisów na rachunkach MBWG dokonywanych na podstawie informacji o przeprowadzonej wymianie towarowej pomiędzy krajami-członkami RWPG. Zadania te przestały być aktualne po roku 1991, ale Bank nie został zlikwidowany. 

Głównym celem MBWG po rozwiązaniu RWPG było „wspieranie wzrostu gospodarczego i zrównoważonego rozwoju krajów członkowskich oraz współpracy gospodarczej i handlowej. dokonując rozliczeń w euro”. Obecnie jego kapitał zakładowy wynosi 400 mln euro.

Kto opuścił MBWG?

29 stycznia 2023 r. Polska przestała być członkiem Międzynarodowego Banku Współpracy Gospodarczej (MBWG) – podało Ministerstwo Finansów.

„Po agresji Federacji Rosyjskiej na Ukrainę w lutym 2022 r. Polska rozpoczęła formalny proces prowadzący do wystąpienia z tego Banku, który ma siedzibę w Moskwie, a Rosja jest jednym z jego głównych udziałowców”, wyjaśnił resort w wydanym komunikacie.

Ustawa o wypowiedzeniu Umowy o utworzeniu banku została przyjęta 26 maja 2022 r., a Polska notyfikowała wypowiedzenie umowy 28 lipca 2022 r.

Spośród państw Unii Europejskiej oprócz Polski do MBWG należały Czechy, Słowacja, Bułgaria i Rumunia. Wszystkie te państwa w związku z trwającą wojną ogłosiły zamiar wycofania się Banku. W takiej sytuacji w Banku pozostaną tylko Rosja, Mongolia oraz Wietnam.

Według Ministerstwa Finansów wycofywanie się z Banku trwało tak długo, ponieważ prowadzone były działania mające ustalić zasady wyjścia i rozliczenia finansowe w zakresie należności i zobowiązań, w szczególności w odniesieniu do udziału Polski w kapitale Banku.

Witold Gadomski
Witold Gadomski, publicysta ekonomiczny, od ponad 20 lat pracujący w Gazecie Wyborczej. Autor książki o Leszku Balcerowiczu, współautor Kapitalizm. Fakty i iluzje.
Źródło: BANK.pl