Polska koniunktura nieruchomości może się obronić

Polska koniunktura nieruchomości może się obronić
Fot. stock.adobe.com/denphumi
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Indeks Deutsche Hypo Real Estate Economy Index (REECOX) osiągnął 187,5 punktów na koniec 2018 r., odnotowując 0,4% poniżej wartości z końca września, co oznacza, że koniunktura nieruchomości w Polsce w IV kwartale 2018 r. tylko lekko się obniżyła. W całym roku spadek wyniósł 1%. W ten sposób polska koniunktura nieruchomości okazała się odporniejsza niż w innych krajach europejskich. Wskaźnik Deutsche Hypo Euro-Score w roku 2018 spadł o 6,3%.

Koniunktura #nieruchomości w Polsce w IV kwartale 2018 r. tylko lekko się obniżyła. Indeks Deutsche Hypo Real Estate Economy Index (#REECOX) na koniec roku osiągnął 187,5 punktów

„Rynek nieruchomości komercyjnych w Polsce znajduje się wciąż na kursie wzrostowym. Wielkość transakcji w roku 2018 wzrosła z 5,2 do 7,2 mld euro, liczba transakcji nawet o prawie 50%. Popyt na czołowe obiekty jest wciąż jeszcze bardzo wysoki” – powiedziała dyrektor przedstawicielstwa Deutsche Hypo w Warszawie Beata Latoszek, cytowana w komunikacie.

REECOX prezentuje kwartalnie rozwój koniunktury w Niemczech, Francji, Wielkiej Brytanii, Polsce, Hiszpanii i Holandii. Dla każdego z sześciu krajów wskaźnik obliczany jest z pięciu zmiennych wejściowych. W Polsce są to WIG 20, WIG nieruchomości (NIER), indeks nastrojów w gospodarce Komisji Europejskiej dla Polski, bazowa stopa procentowa zgodna ze stopą redyskonta weksli EBC oraz stopa procentowa dziesięcioletnich polskich obligacji skarbowych. Aktualna stabilna sytuacja polskiej koniunktury nieruchomości wynika z jednej strony ze stałej wartości polskiego wiodącego indeksu akcji WIG 20, który zakończył IV kwartał 2018 r. z niewielkim spadkiem rzędu 0,4%. Z drugiej strony polski klimat biznesowy, który odnotował lekki wzrost o 0,1%, okazał się kotwicą stabilności. Natomiast indeks nieruchomości WIG Developers odnotował wyraźny spadek o 6%, podano również.

Czytaj także: Mieszkań na kredyt nie będziemy kupować już tak chętnie?

Więcej wyzwań dla branży w 2019 roku

„Rok 2019 przyniesie naszej branży więcej wyzwań niż 2018. Na przykład tutejsze ceny nieruchomości w wielu miejscach Polski są obecnie tak wysokie, że realizuje się coraz mniej projektów. Niezależnie od tego firmy z branży nieruchomości cierpią z powodu rosnących kosztów pracy” – podsumowała Latoszek.

Deutsche Hypothekenbank (Actien-Gesellschaft) jest bankiem specjalizującym się w finansowaniu nieruchomości komercyjnych przy pomocy listów zastawnych. Należy do grupy NORD/LB i pełni w niej rolę centrum kompetencyjnego specjalizującego się w zakresie finansowania nieruchomości komercyjnych. Utworzona w roku 1872 spółka Deutsche Hypo działa w Niemczech, Wielkiej Brytanii, Francji, Hiszpanii, krajach Beneluksu i Polsce. Swoją główną siedzibę ma w Hanowerze, a ponadto jest obecna w Berlinie, Düsseldorfie, Frankfurcie, Hamburgu i Monachium oraz w Amsterdamie, Londynie, Madrycie, Paryżu i Warszawie. Deutsche Hypo zatrudniający około 400 pracowników i osiągająca sumę bilansową w wysokości 21,3 mld euro należy do największych niemieckich banków finansujących nieruchomości.

Źródło: ISBnews