Polska giełda silna na tle innych rynków wschodzących

Polska giełda silna na tle innych rynków wschodzących
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Czy wyceny spółek na warszawskiej giełdzie są już skrajnie wysokie? Naszym zdaniem nie. W tej chwili odrabiamy stracony czas. To sprawia, że jesteśmy silni na tle innych rynków wschodzących. Szczególnie spory dystans do nadgonienia ma WIG20. W ciągu ostatnich lat indeks największych spółek zachowywał się dużo gorzej od indeksu WIG czy mWIG40, który grupuje średnie spółki.

Po kolei rosną poszczególne sektory

Pozytywny ruch – tak najkrócej można opisać sytuację na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych (GPW). Obecnie widzimy, jak po kolei uruchamiają się kolejne spółki i sektory, które wcześniej nie uczestniczyły we wzrostach. Na początku były to PZU i KGHM, potem szerzej sektor finansowy, później energetyka, a w końcu spółki sektora paliwowego. Teraz prawdopodobnie będziemy obserwować powtórkę tego cyklu.

Możliwa korekta, ale sentyment pozostanie pozytywny

Od listopada WIG20 urósł już ponad 30%. Niedługo jakaś korekta może się wydarzyć, ale jeśli globalny sentyment się nie zmieni i ktoś nie wsadzi „kija w szprychy”, to akcje powinny pozostać silne. Poza powrotem kapitału zagranicznego na GPW, silnym wsparciem dla rynku akcji jest otoczenie makroekonomiczne w Polsce. Dobre prognozy na 2017 r., a zwłaszcza ruszające inwestycje dają nadzieje na dalsze wzrosty.

Polska liderem regionu

Polska wydaje się obecnie rynkiem z największym potencjałem. Giełdy w Czechach i na Węgrzech dużo lepiej radziły sobie przez ostatnie 2 lata, przez co w Warszawie mamy teraz sporo do nadrobienia. Dobre widoki na przyszłość potwierdzają dane z ostatnich 3 miesięcy, według których jesteśmy jednym z najsilniejszych rynków. Podobne zdanie o Polsce ma Goldman Sachs. Amerykański bank inwestycyjny wskazał Polskę jako jedyny europejski kraj, w którym rynek akcji ma duży potencjał wzrostu, tuż obok Brazylii i Indii.

Robert Burdach

zarządzający funduszami akcji Union Investment TFI