Polska – drugim największym producentem piwa w Unii Europejskiej

Polska – drugim największym producentem piwa w Unii Europejskiej
Fot. Pixabay.com
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Niedawna informacja o zapowiadanym przez Carlsberg zatrzymaniu produkcji piwa z powodu braku CO2 skłoniła Witolda Gadomskiego do przyjrzenia się branży piwowarskiej w Polsce i w Unii Europejskiej.

W 2021 r. państwa członkowskie Unii Europejskiej wyprodukowały 33,1 mld litrów piwa zawierającego alkohol i prawie 1,7 mld litrów piwa bezalkoholowego lub zawierającego mniej niż 0,5% alkoholu. W porównaniu z rokiem 2020 nastąpił w UE wzrost produkcji piwa alkoholowego o prawie 3%, a  bezalkoholowego o 20%.

Całkowita produkcja piwa wyniosła prawie 78 litrów na mieszkańca.

Wśród państw członkowskich Unii Europejskiej największym producentem piwa w 2021 roku, podobnie jak w roku 2020 były Niemcy, które wyprodukowały 7,5 mld litrów, co stanowiło 23% całkowitej produkcji UE.

Polska wraz z Hiszpanią znalazły się na drugim miejscu z produkcją 3,7 mld litrów, czyli 11% całkowitej produkcji piwa w UE.

Kolejne miejsce zajęła Holandia, której browary zwarzyły w 2021 roku 2,5 mld litrów piwa, co stanowiło 7% całkowitej produkcji tego napoju w  UE.

Na te cztery kraje: Niemcy, Polskę, Hiszpanię i Holandię przypada 52% unijnej produkcji piwa.

Czytaj także: Zabraknie piwa w Polsce?>>>

Eksport i import piwa w UE

Największym eksporterem piwa zawierającego alkohol jest jednak Holandia, która przodowała także w 2020 roku. W 2021 roku wyeksportowała łącznie do krajów Unii Europejskiej i poza Unię 1,9 mld litrów tego napoju co stanowiło 21% całkowitego eksportu piwa z krajów UE.

Na kolejnych miejscach za Holandią uplasowały się: Belgia (1,7 mld litrów), Niemcy (1,6 mld litrów), Francja i Czechy (po 0,5 mld litrów) oraz Polska (0,4 mld litrów)

Największym odbiorcą poza Unią piwa produkowanego w krajach UE była Wielka Brytania, która w 2021 roku zaimportowała 902 mln litrów tego napoju. Na kolejnych miejscach były: Stany Zjednoczone (765 mln litrów), Rosja (391 mln litrów), Chiny (340 mln litrów) i Korea Południowa (168 mln litrów).

Największym importerem piwa zawierającego alkohol wśród krajów UE była w 2021 roku Francja, które sprowadziła z krajów unijnych i spoza Unii 0,8 mld litrów tego napoju, co stanowiło 16% całego importu piwa krajów, należących do UE. Włochy i Niemcy zaimportowały prawie 0,7 mld litrów, Holandia 0,6 mld litrów, Hiszpania 0,5 mld litrów.

Import piw zawierających alkohol z krajów spoza UE jest marginalny w porównaniu z importem z krajów UE. W 2021 roku państwa członkowskie UE kupiły 248 mln litrów piwa brytyjskiego, co stanowiło 47% całego importu piwa spoza UE. Na kolejnych miejscach były: piwa meksykańskie (122 mln litrów), serbskie 46 mln litrów), białoruskie (26 mln litrów) i ukraińskie (17 mln litrów).

Polski rynek piwa

W Polsce działa obecnie ponad 260 warzelni komercyjnych. W rękach zaledwie czterech firm znajduje się łącznie ok. 90 proc. polskiego rynku piwa. Trzy z nich to międzynarodowe koncerny – Carlsberg, Heineken oraz Asahi. Czwarta to polska grupa Van Pur.

Kompania Piwowarska sprzedaje jedną trzecią piwa w Polsce. Jest własnością koncernu piwowarskiego Asahi. Japończycy przejęli największego producenta piwa na naszym rynku w 2017 roku od koncernu SABMiller. Kompania Piwowarska warzy w naszym kraju piwo następujących marek: Tyskie, Dębowe, Żubr, Książęce, Wojak, Gingers, Pilsner Urquell, Grolsch, Kozel, Lech oraz Redd’s.

Carlsberg Polska jest częścią duńskiego koncernu Carlsberg Group, a do produkowanych przez nie piw należą: Okocim, Carlsberg, Bosman, Grimbergen, Kasztelan, Harnaś, Piast, Somersby, Karmi oraz Książ.

Grupa Żywiec należy do Heineken Group – browaru holenderskiego – który w Polsce produkuje takie piwa jak: Żywiec, Brackie, EB,  Leżajsk, Tatra, Namysłów, Heineken, Królewskie, Warka.

Van Pur to polska firma, która piwo produkuje od 1993 roku. Spółka Van Pur S.A. produkuje piwa Łomża, Brok, Kanclerz, Korona czy Karpackie.

Źródło: aleBank.pl