Polska będzie potrzebować coraz mniej gazu z Rosji

Polska będzie potrzebować coraz mniej gazu z Rosji
Fot. stock.adobe.com/Boggy
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
PGNiG chce wybudować hub gazowy. Import rosyjskiego gazu będzie jeszcze mniejszy. I wzrośnie bezpieczeństwo energetyczne Polski.

Hub gazowy to centrum przesyłu i handlu gazem, na które składa się infrastruktura przesyłowa oraz otoczenie regulacyjne, umożliwiające swobodny obrót towarem na atrakcyjnych warunkach i dające uczestnikom bezpieczeństwo prowadzenia działalności.

Dostawy do Polski są coraz bardziej zdywersyfikowane. Zwiększa się udział LNG w dostawach gazu dla Polski. Daleko już nam do sytuacji sprzed lat, gdy całkowicie byliśmy uzależnieni od Rosji.

Udział gazu rosyjskiego spadł już do 56 proc., zwłaszcza dzięki temu, że udział gazu skroplonego to już 29 proc. importu gazu – mówi w rozmowie z Marketnews24 Wojciech Jakóbik, red. nacz. BiznesAlert.pl.

– Te dostawy pochodzą z USA, z Kataru i innych państw.

W hubie wybudowanym w Polsce można będzie wykorzystywać ten gaz oferując go klientom. Takim klientem może być Ukraina, która w 2019 r. sprowadziła już 2 mld metrów sześć. gazu z Polski. To właśnie Ukraina ma bardzo duże możliwości magazynowania gazu.

Najtańsze powinny okazać się dostawy gazu z Morza Norweskiego, ze złóż, na których operuje PGNiG – dodaje W.Jakóbik.

Źródło: MarketNews24