Polisa z biura podróży zbyt niska: koszt leczenia za granicą to nawet 300 000 zł

Polisa z biura podróży zbyt niska: koszt leczenia za granicą to nawet 300 000 zł
Fot. stock.adobe.com/Pio Si
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Nawet 300 tys. złotych turysta może zapłacić z własnej kieszeni w razie wypadku lub choroby za granicą. Ubezpieczenia oferowane przez biura podróży często posiadają bowiem zbyt niskie sumy gwarantowane kosztów leczenia.

Polisa z biura podróży często jest zbyt niska. A koszt leczenia za granicą to nawet 300 000 zł

Zgodnie z prawem touroperatorzy mają obowiązek ubezpieczenia każdego klienta kupującego zagraniczną wycieczkę w zakresie kosztów leczenia oraz następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW). Jednak ustawodawca nie określił minimalnych limitów sum gwarantowanych. W efekcie zazwyczaj turyści w pakiecie otrzymują jedynie podstawowy zakres ochrony, ponieważ biura podróży nie chcą zwiększać ceny wyjazdu. Aby posiadać optymalną polisę turystyczną, należy samodzielnie dokupić dodatkowe rozszerzenia.

Największe biura podróży rekomendują na firmowych  stronach internetowych rozszerzenie zakresu ochrony ubezpieczenia turystycznego, ponieważ podstawowa polisa zawarta w cenie wyjazdu może okazać się niewystarczająca. Jednak nadal wielu turystów lekceważy te ostrzeżenia.

Podstawowy pakiet ubezpieczeń turystycznych w największych biurach podróży

EKUZ tylko w UE

Najważniejszym elementem ubezpieczenia turystycznego są koszty leczenia, których kwotę należy dostosować do miejsca i celu wyjazdu. Należy pamiętać, że Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) refunduje wyłącznie podstawowe świadczenia medyczne w państwach Unii Europejskiej i Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA) w publicznych placówkach. W przeciwieństwie do polisy, EKUZ nie pokrywa wydatków związanych z transportem pacjenta do Polski, a także akcji ratowniczej lub poszukiwawczej.

W przypadku podróży po Europie, rekomendowana suma gwarantowana kosztów leczenia powinna wynosić co najmniej 30 000 euro, a poza Starym Kontynentem minimum 60 000 euro, podaje porównywarka ubezpieczeń turystycznych rankomat.pl. Turyści wyjeżdżający do Australii, Kanady lub Stanów Zjednoczonych powinni jednak zakupić polisę z nielimitowaną kwotą ubezpieczenia, ponieważ doba pobytu w szpitalu w jednym z tych krajów może kosztować nawet kilka tysięcy euro.

Dodatkowe rozszerzenia ochrony w ubezpieczeniu turystycznym

Podstawowe polisy turystyczne oferowane przez biura podróży, zwykle posiadają wyłącznie niskie sumy gwarantowane kosztów leczenia i NNW. Warto samodzielnie dokupić pakiet z szerszym zakresem ochrony (u touroperatora, za pośrednictwem porównywarki ubezpieczeń lub bezpośrednio w towarzystwie ubezpieczeniowym). Można go również rozszerzyć o ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym (OC), które będzie przydatne gdy z naszej winy urazu dozna osoba trzecia oraz w przypadku zaginięcia lub kradzieży bagażu.

Dodatkowe rozszerzenie polisy wymagane jest również, jeśli podczas zagranicznego wyjazdu planujemy aktywności, które przez ubezpieczycieli są zaliczane do sportów ekstremalnych (np. jazda na quadach) lub jeśli turysta cierpi na choroby przewlekłe, choć  touroperatorzy często nie pytają o to przed zakupem wycieczki.

– Niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe jazdę na quadzie i inne tym podobne aktywności podejmowane okazjonalnie w trakcie wakacji, traktują jako uprawianie sportu. Powinniśmy wówczas zwrócić uwagę, czy polisa zawiera odpowiednie rozszerzenie ochrony i przeanalizować jeszcze przez zakupem polisy szczegóły oferty bądź ogólne warunki ubezpieczenia – komentuje Tomasz Masajło, dyrektor ds. marketingu i e-commerce w rankomat.pl.

Niektóre towarzystwa oferują również za dopłatą tzw. klauzulę alkoholową, która ochroną obejmuje dwa elementy ubezpieczenia turystycznego – koszty leczenia i NNW. Oznacza to, że w razie doznania urazu towarzystwo pokryje wszelkie opłaty medyczne bez względu na stan trzeźwości. Turyści wybierający się do krajów, w których panuje niepewna sytuacja polityczna, jak Egipt czy Turcja, powinni dodatkowo rozszerzyć polisę na wypadek ataków terrorystycznych.

Źródło: rankomat.pl