POLBRAND debiutuje na Catalyst

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

polbrand.01.400x231Zakup infrastruktury i ekspansja eksportowa to plany rozwoju Spółki POLBRAND, która 11 kwietnia 2014 roku zadebiutowała na rynku Catalyst. Wprowadzone do obrotu obligacje pozwoliły Spółce pozyskać 12,56 mln zł.

Środki z tej i kolejnej planowanej w tym roku emisji zostaną przeznaczone na potrzeby kapitałowe firmy, które zostały już sprecyzowane. Plany zakładają dwukrotne zwiększenie sprzedaży w perspektywie najwyżej trzech lat i umocnienie swojej pozycji wśród rynkowych liderów.

W ubiegłym roku dostarczyliśmy 450 tys. ton węgla. W tym i kolejnym chcemy podnieść ten poziom do odpowiednio 600 tys. ton i 750 tys. ton. W ciągu 2-3 lat planujemy osiągnąć poziom 1 mln ton – mówi Maciej Ziembicki, Prezes Zarządu POLBRAND Sp. z o.o.

Wypracowanie takiego wolumenu dostaw wymaga wzmocnienia kapitału obrotowego, logistyki i rozbudowy parku maszynowego. POLBRAND zajmuje się obrotem węglem i produktami energetycznymi, obecnie głównie z Rosji, jednak w celu dywersyfikacji źródeł rozwija również import węgla z USA (węgiel koksujący), Wenezueli, Kolumbii i RPA. W łańcuchu dostaw eksploatuje place węglowe w Gdańsku, Szczecinie i Międzyrzeczu Podlaskim oraz w Braniewie. Wykorzystywany osprzęt i cały park maszynowy są własnością spółki, natomiast place węglowe POLBRAND wynajmuje.

Kolejna emisja papierów dłużnych przyspieszy stworzenie własnych terminali. W przyszłym roku planowane jest uruchomienie żurawia przeładowczego, który stanowi samodzielną inwestycję POLBRAND. W związku z rozszerzeniem dostaw do odbiorców z zachodniej Polski, spółka negocjuje również zakup placu do rozładunku statków w Szczecinie. Dzięki tym inwestycjom koszty rozładunku węgla w porcie spadną o około 20 proc.

Kolejnym strategicznym krokiem POLBRAND jest ekspansja na zachód. Obecnie prowadzone są rozmowy w sprawie pozyskania w Skandynawii klientów na polski węgiel. Dziś spółka dostarcza węgiel głównie do polskiej energetyki – 90 proc. rocznych obrotów generuje współpraca z odbiorcami hurtowymi, Dalkia Polska, Opec Bio Sp. z o.o., PGE, ZCh Police, oraz PEC i MEC m.in. Elbląskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej Sp. z o.o., MPEC Lębork Sp. z o.o., MEC Piła Sp. z o.o., PEC Świnoujście Sp. z o.o. Łączna wartość podpisanych lub wygranych kontraktów na dostawę węgla w tym i na początku przyszłego roku (bez przetargów tegorocznych) wynosi 150 mln zł.

Źródło: Polbrand Sp. z o.o.