Przejęcie PGNiG przez PKN Orlen planowane do końca 2022 roku; jest warunkowa zgoda UOKiK

Przejęcie PGNiG przez PKN Orlen planowane do końca 2022 roku; jest warunkowa zgoda UOKiK
Fot. stock.adobe.com/MOZCO Mat Szymański
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) wydał pozytywną warunkową decyzję na połączenie PKN Orlen z Polskim Górnictwem Naftowym i Gazownictwem (PGNiG), podały spółki.

„Pozytywna decyzja prezesa UOKiK została wydana pod warunkiem wykonania przez PGNiG i Orlen środka zaradczego w postaci zobowiązania do zbycia na rzecz niezależnego inwestora kontroli nad spółką zależną Gas Storage Poland sp. z o.o. z siedzibą w Dębogórzu (GSP) w ciągu 12 miesięcy od dnia połączenia z Orlen” – czytamy w komunikacie.

Jednocześnie PGNiG i Orlen zobowiązują się m.in. do zawarcia przynajmniej na 10 lat umowy powierzającej GSP lub jej następcy prawnemu pełnienie obowiązków operatora systemu magazynowania paliw gazowych stanowiącego własność podmiotu powstałego w wyniku połączenia PGNiG i Orlen.

GSP pełni funkcję operatora systemu magazynowania paliw gazowych

Obecnie GSP pełni funkcję operatora systemu magazynowania paliw gazowych w instalacjach magazynowych, które są własnością PGNiG.

W październiku 2021 r. PGNiG złożyło do UOKiK wniosek stanowiący zgłoszenie zamiaru koncentracji w związku z planowanym połączeniem PGNiG z PKN Orlen w ramach trwającego postępowania w sprawie kontroli koncentracji zainicjowanym przez PKN Orlen. W maju 2021 r. PKN Orlen złożył do UOKiK wniosek w sprawie przejęcia PGNiG. Dwa tygodnie później prezes UOKiK skierował do postępowanie do drugiego etapu.

Czytaj także: UOKiK o przejęciu PGNiG przez PKN Orlen: konieczne badanie rynku >>>

PKN Orlen zakłada połączenie z PGNiG do końca 2022 roku

Warunkowa zgoda UOKiK na przejęcie PGNiG przez PKN Orlen oznacza, że cały proces może zostać sfinalizowany do końca obecnego roku, poinformował prezes PKN Orlen Daniel Obajtek.

„Na tę decyzję nie czekaliśmy z założonymi rękami. Równolegle prowadziliśmy prace, aby przygotować cały proces od strony organizacyjno-technicznej. Dzięki temu PKN Orlen połączy się z PGNiG do końca 2022 r.” – powiedział Obajtek, cytowany w komunikacie.

Podkreślił, że w ciągu ostatnich czterech lat koncern podjął decyzję o inwestycjach w modernizację istniejących aktywów i zainicjował nowe projekty wzmacniając kompetencje w obszarze petrochemii, energetyki oraz badań i rozwoju.

„Zgoda UOKiK na połączenie z PGNiG to kolejny istotny krok na drodze do powstania jednego, silnego koncernu multienergetycznego, który zagwarantuje bezpieczeństwo energetyczne nie tylko Polski, ale całego regionu. O tym, jak ważne jest bezpieczeństwo energetyczne przekonujemy się szczególnie wyraźnie w ostatnim czasie” – dodał Obajtek.

Finalizacja procesu połączenia PKN Orlen, PGNiG oraz Lotosu to szansa na to, żeby Polacy mieli dostęp do bezpiecznej energii w akceptowalnych cenach.

Skarb Państwa preferuje niegotówkową formę transakcji Orlenu z PGNiG

Skarb Państwa preferuje niegotówkową formę transakcji połączenia PKN Orlen z PGNiG, a po powstaniu połączonego podmiotu na bazie Orlenu, PGNiG i Lotosu Skarb Państwa chce mieć w nim udział na poziomie bliskim 50 proc. – poinformował w środę wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin.

„Naszym założeniem jest, że w wyniku połączeń zarówno jeśli chodzi o Lotos, jak i PGNIG, wzrośnie udział własności Skarbu Państwa w nowym podmiocie. Obecnie bezpośredni udział Skarbu Państwa w strukturze własnościowej Orlenu jest na poziomie zaledwie 27 proc. Musimy wzmocnić bezpieczeństwo energetyczne Polski również poprzez wzmocnienie państwowego akcjonariatu w nowym podmiocie i dlatego nie preferujemy i nie będziemy realizować transakcji w sposób gotówkowy, tylko poprzez połączenie i fuzję” – powiedział dziennikarzom wicepremier Jacek Sasin.

„Chcemy podnieść udział Skarbu Państwa do takiego poziomu, który będzie gwarantował kontrolę. Zakładamy, że będzie to udział na poziomie bliskim 50 proc.” – dodał. 

Operatorem systemu magazynowania gazu pozostanie podmiot polski

Operatorem systemu magazynowania gazu, po wyłączeniu Gas Storage Poland z połączonego podmiotu na bazie Orlenu, PGNG i Lotosu, pozostanie podmiot niezależny, ale polski – poinformował Jacek Sasin.

„Nie chcę jeszcze ujawniać modelu, który chcielibyśmy zastosować, jeśli chodzi o Gas Storage. Będziemy szukać możliwości, aby zarządzanie pozostało w rękach podmiotu niezależnego, ale polskiego. Żeby dawał on rękojmię, że kontrola nad strategicznym zasobem będzie gwarantowała nasze bezpieczeństwo. To jest nasz priorytet i jestem przekonany, że to założenie uda nam się wykonać” – powiedział podczas środowej konferencji prasowej wicepremier Jacek Sasin.

Podmiot, do którego przejdzie zarządzanie systemem magazynowania, będzie musiał być zatwierdzony przez prezesa UOKiK.

„Nie wyobrażam sobie, żeby jakikolwiek podmiot ze strony wschodniej mógł uzyskać tego typu zgodę. Warunkiem jest też rękojmia prawidłowego funkcjonowania. Otwieramy infrastrukturę na potrzeby prawnych podmiotów działających na rynku, więc wzmocni to konkurencję, a jednocześnie utrzymujemy bezpieczeństwo tej infrastruktury w Polsce. Tym samym otwieramy te zasoby dla podmiotów trzecich, które dzisiaj lub w przyszłości chciałyby prowadzić tego typu działalność” – powiedział prezes UOKiK Tomasz Chróstny. 

Sasin: ambicją Polski jest odejście od zakupu surowców energetycznych z Rosji

Ambicją Polski jest odejście od zakupu surowców energetycznych z Rosji, niezależnie od ewentualnych sankcji – poinformował Jacek Sasin. Jego zdaniem, będzie to łatwiejsze po powstaniu koncernu multienergetycznego na bazie PKN Orlen, PGNiG, Grupy Lotos i Energi.

„Nowy duży podmiot będzie funkcjonował w wielu obszarach surowców energetycznych i będzie mógł reagować na wahania cen i na niestabilną sytuację, która jest w tej chwili na rynkach surowców. Przewidujemy, że ta niestabilna sytuacja będzie się utrzymywała w dłuższej perspektywie, co jest związane z sytuacją na wschód od naszych granic” – powiedział podczas środowej konferencji prasowej wicepremier Jacek Sasin.

„Powstanie jednego podmiotu to też możliwość pozyskiwania nowych źródeł dostaw i bardziej korzystnego negocjowania nowych kontraktów. Naszą ambicją jest odejście od zakupu surowców energetycznych z Rosji i to niezależnie od ewentualnych sankcji, które mogłyby być na ten segment dostaw nałożone przez naszych europejskich partnerów. Do końca roku całkowicie uniezależnimy się od dostaw gazu z Rosji poprzez budowę Baltic Pipe i rozbudowę terminala LNG. Również prowadzimy intensywne działania w tym zakresie, jeśli chodzi o ropę naftową” – dodał.

PGNiG jest obecne na warszawskiej giełdzie od 2005 r. Grupa zajmuje się wydobyciem gazu ziemnego i ropy naftowej w kraju, importem gazu ziemnego do Polski, magazynowaniem gazu w podziemnych magazynach gazu, dystrybucją paliw gazowych, a także zagospodarowaniem złóż gazu ziemnego i ropy naftowej w kraju i za granicą oraz świadczeniem usług geologicznych, geofizycznych i poszukiwawczych w Polsce i za granicą. Skonsolidowane przychody ze sprzedaży spółki sięgnęły 39 197 mln zł w 2020 r.

Grupa PKN Orlen zarządza sześcioma rafineriami w Polsce, Czechach i na Litwie, prowadzi też działalność wydobywczą w Polsce i w Kanadzie. Jej skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 131,5 mld zł w 2021 r. Spółka jest notowana na GPW od 1999 r.

Źródło: ISBnews