Polacy oszczędzają na podróże i remonty, badania IZFiA

Polacy oszczędzają na podróże i remonty, badania IZFiA
Fot. stock.adobe.com/milushka
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Najbardziej popularne cele oszczędzania Polaków to podróże - 42%, remonty mieszkań - 37%, zakup samochodu - 34%, zdrowie/leczenie - 28% oraz zakup nieruchomości - 28%, wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie Izby Zarządzających Funduszami i Aktywami (IZFiA).

Duża ilość gotówki na rynku, bardzo niskie oprocentowanie depozytów powodują, że klienci poszukują sposobów zagospodarowania swoich nadwyżek finansowych. Aktywa funduszy inwestycyjnych rosną, jednak dynamika wzrostu maleje. IZFiA postanowiła przeprowadzić badanie, by poznać preferencje Polaków, zbadać ewentualne bariery w wykorzystywaniu funduszy inwestycyjnych do lokowania oszczędności oraz przyczynić się do poprawy świadomości, zarówno potencjalnych inwestorów, jak i instytucji finansowych oferujących fundusze.

Czytaj także: ZBP: 53 proc. bankowców chce publicznych programów zachęcających do oszczędzania >>>

Badanie ilościowe i jakościowe łącznie zrealizował Instytut Badawczy ARC Rynek i Opinia w maju b.r. Badanie ilościowe opierało się o omnibus CAWI (Computer Assisted Web Interview), na panelu internetowym ARC, posiadającym ok. 50 tysięcy panelistów. Badanie  jakościowe uwzględniało  elementy auto-etnografii (doświadczenia i samodzielne obserwacje respondenta, który uczestniczy w procesie zakupowym). Badano Polaków w wieku 18-65, grupę reprezentatywną dla ludności Polski ze względu na wiek, płeć, poziom wykształcenia i region kraju, o minimum średnim dochodzie na głowę w gospodarstwie domowym, i minimum średnim wykształceniu.

Czytaj także: Santander Consumer Bank: co trzeci Polak nie ma oszczędności >>>

Oprocentowanie rachunków rozliczeniowo-oszczędnościowych nie jest satysfakcjonujące dla klientów banków. Jedynie 22% badanych wskazało, że jest zadowolonych z wysokości oprocentowania ROR-ów, natomiast niemalże dwa razy tyle Polaków (43%) uważa, że oprocentowanie ich kont nie jest satysfakcjonujące. Niskie stopy procentowe depozytów skłaniają do oszczędzania na własną rękę.

50% Polaków deklaruje, że regularnie oszczędza

50% Polaków deklaruje, że regularnie oszczędza, a 41% przyznaje, że ma zamiar oszczędzać w przyszłości. Grupą wiekową, w której odsetek oszczędzających jest najwyższy to osoby u progu dorosłości (18-24 lata) – jest ich aż 63%. Tendencja do oszczędzania maleje wraz ze wzrostem wieku – co może być związane z posiadaniem przez osoby starsze lepszej pracy i związaną z tym poprawą statusu materialnego.

– Już wstępne poznanie opinii i doświadczeń respondentów przyniosło w naszym badaniu ciekawe i zaskakujące obserwacje. Zazwyczaj z regularnym odkładaniem środków kojarzyliśmy starsze roczniki, które mają zaspokojone podstawowe potrzeby i mogą sobie pozwolić na oszczędzanie –  mówi Małgorzata Rusewicz, Prezes IZFiA.

Tymczasem coś się zmienia w naszej mentalności i młodzi ludzie zaczynają odkładać pieniądze.

– Naszym zadaniem jest, aby przekonać ich, by na pierwszym miejscu znalazły się bardziej trwałe i pożyteczne cele, jak np. zabezpieczenie przyszłości. Interesujące wnioski płyną także z dalszej części badania, o czym będziemy jeszcze informować opinie publiczną –  dodaje.

Źródło: Izba Zarządzających Funduszami i Aktywami / IZFiA