Pogorszenie nastrojów gospodarczych firm w lutym; indeks BGK i PIE

Pogorszenie nastrojów gospodarczych firm w lutym; indeks BGK i PIE
Fot. stock.adobe.com/joel_420
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Miesięczny Indeks Koniunktury (MIK), mierzący nastroje gospodarcze przedsiębiorstw w Polsce, spadł w lutym o 17 pkt. do poziomu 93,0 pkt. - wynika z badania Polskiego Instytutu Ekonomicznego i Banku Gospodarstwa Krajowego.

„Miesięczny Indeks Koniunktury w lutym 2022 r. spadł do poziomu 93,0 pkt., co oznacza przewagę nastrojów negatywnych, po ośmiomiesięcznym okresie, w którym poziom MIK wskazywał na przewagę postaw optymistycznych” – napisano.

Tegoroczny odczyt lutowy jednak jest o 6,2 pkt. wyższy w stosunku do odczytu lutowego 2021 r.

Czytaj także: MŚP zaczynają rok pod kreską, nastroje w sektorze w I kwartale pogorszają się >>>

„O spadku MIK w odczycie lutowym 2022 r. zdecydowały negatywne zmiany we wszystkich komponentach, w których odnotowaliśmy spadki mdm. Najsilniejsze spadki dotyczyły wartości sprzedaży (-48,3 pkt.) oraz liczby nowych zamówień (-32,2 pkt.). Niższe spadki mdm odnotowano w mocach produkcyjnych (-10,5 pkt.), zatrudnieniu (-8,2 pkt.), wynagrodzeniach (-6,5 pkt.) oraz wydatkach na inwestycje w aktywa materialne i niematerialne” – napisano.

Skutek reakcji firm na rosnące ceny, presję na podwyższanie wynagrodzeń pracowników oraz COVID-19

Autorzy badania piszą, że spadek MIK w lutym to skutek reakcji firm na rosnące ceny surowców, materiałów, usług, presję na podwyższanie wynagrodzeń pracowników, a także obawy związane z dynamicznym wzrostem zachorowań na COVID-19. Zmiany zachodzące na rynku utożsamiane były przez firmy ze wzrostem niepewności odnośnie do warunków działania i zwiększeniem ryzyka działalności gospodarczej.

W komunikacie napisano, że ocena koniunktury w lutym we wszystkich branżach (z wyjątkiem produkcji) jest poniżej poziomu neutralnego i we wszystkich branżach nastąpił spadek nastrojów mdm.

W odczycie lutowym najsilniejszy spadek nastrojów dotyczył usług (-21,7 pkt.) i handlu (-19,6 pkt.), a najsłabszy produkcji (-7,7 pkt.).

Źródło: PAP BIZNES