Podkarpacki Bank Spółdzielczy: Swego nie znacie, cudze chwalicie… IT@PBS BANK

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

nbs.2013.04.foto.008.250xPodkarpacki Bank Spółdzielczy jako jeden z pierwszych w Europie w sieci placówek wdroży technologię Finger Vein uwierzytelniania biometrycznego. Klienci za pomocą palca dłoni będą mogli dokonać m.in. przelewu, wpłaty i wypłaty gotówki.

Biometria Finger Vein opiera się na wzorze naczyń krwionośnych znajdujących się wewnątrz ludzkiego palca, który jest unikalny dla każdego człowieka i nie ulega zmianie od 10. roku życia aż do śmierci. Klient odwiedzający placówkę banku może przeprowadzić wszelkie transakcje bez posługiwania się dokumentem tożsamości oraz konieczności podawania haseł i kodów PIN. Jedynym wymogiem jest zadeklarowanie swojej tożsamości (imię/nazwisko lub PESEL) oraz przyłożenie palca do czytnika biometrycznego. Technologia została opracowana przez japońską firmę Hitachi Europe Ltd. oraz Wincor Nixdorf Sp. z o.o., polski oddział ogólnoświatowego producenta bankomatów oraz rozwiązań IT.

Pieniądze na palec

PBS Bank pierwszy w kraju wdrożył w 2010 r. biometrię naczyniową do wypłaty gotówki z bankomatu. System pracuje na zasadzie bezpiecznej transmisji światła bliskiej podczerwieni do wewnątrz palca za pomocą diod LED, znajdujących się wewnątrz zamontowanego skanera. Umożliwia to uzyskanie obrazu w kamerze CCD, który odtwarza wzór struktury żył, który jest następnie zamieniany na wersję cyfrową, kompresowany i umieszczany jako wzornik na karcie chipowej.

Obraz przetwarzany na krótki kod staje się naszym osobistym, niepowtarzalnym PIN-em. Podczas wypłaty gotówki należy wpisać swoją datę urodzenia, a następnie przyłożyć palec do czytnika. Bankomat sam zweryfikuje zgodność kodu z wzorcem biometrycznym, dalszy proces przebiega tak jak w przypadku wypłaty gotówki kartą i kończy się wydrukiem transakcji.

Klient PBS Banku, korzystając z usług biometrycznych, jednorazowo zgadza się na wprowadzenie swojego wzorca palca do bazy danych, a następnie jego stałego wykorzystywania do uwierzytelniania w bankomacie. Nie chodzi o linie papilarne, lecz o strukturę żył, dlatego pozyskanych w ten sposób danych nie da się sfałszować i pobrać bez wiedzy użytkownika, co zarzucano innym technologiom, takim jak biometria odcisku palca lub kształtu twarzy.

Japończycy… zadziwieni

Technologia Finger Vein jest rekomendowana przez ZBP jako sposób walki z przestępczością kradzieży tożsamości. Wskaźnik błędu rejestracji dla systemu rozpoznawania układu żył wynosi 0.0001 proc. Proces skanowania trwa 1,5 sekundy. Metoda jest prosta, skuteczna, odporna na fałszerstwa i efekty starzenia się organizmu oraz choroby, a także… wygodna dla użytkowników. Początkowo miała zastosowanie głównie w celu usprawnienia wypłat świadczeń ...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na aleBank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI