Podatek od nadmiarowych zysków obejmie także banki: który zapłaci najwięcej?

Podatek od nadmiarowych zysków obejmie także banki: który zapłaci najwięcej?
Fot. stock.adobe.com/bluraz
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Podatek od nadmiarowych zysków ma objąć także banki. Jak wyliczyli analitycy Biura Maklerskiego mBanku, do jego zapłaty kwalifikowałyby się tylko trzy banki: Santander Bank Polska zapłaciłby 394 mln zł, Bank Handlowy 457 mln zł, a BNP Paribas Bank Polska 23 mln zł.

„Uważamy, że ROA w 2022 roku będzie jedynie wyższe w przypadku Santandera, Banku Handlowego oraz BNP Paribas Bank Polska. (…) Jednocześnie struktura jest dość niejasna, ponieważ wynik sektora w przypadku Santandera oraz BNP może się znacząco zmienić do końca roku ze względu na rezerwy na kredyty frankowe” – napisali analitycy Michał Konarski i Mikołaj Lemańczyk z Biura Maklerskiego mBanku.

„Zwracamy także uwagę, że w przypadku Santandera podatek stanowiłby zaledwie „14 proc.” wyniku netto za 2022 rok. Sytuacja mogłaby być znacznie gorsza jeżeli podatek zostałby rozszerzony na 2023 rok. Podsumowując, podatek oparty na przeciekach prasowych nie jest dużym wyzwaniem dla polskich banków oprócz Banku Handlowego i przede wszystkim jego dywidendy na 2023 rok” – dodali.

Firmy prywatne też zapłacą podatek od nadmiarowych zysków?

Według nieoficjalnych informacji prasowych, podatek od nadmiarowych zysków zapłacić mają wszystkie firmy zatrudniające ponad 250 osób.

Czytaj także: Podatek od nadmiarowych zysków zapłacą wszystkie firmy zatrudniające ponad 250 osób, także prywatne?

Według Rzeczpospolitej 50-proc. podatek ma objąć nie tylko spółki Skarbu Państwa, nie tylko spółki energetyczne i banki, ale po prostu wszystkie firmy – włącznie z prywatnymi – zatrudniające powyżej 250 osób. 

Źródło: PAP BIZNES