Podatek Belki do zmiany? W Ministerstwie Finansów trwają analizy

Podatek Belki do zmiany? W Ministerstwie Finansów trwają analizy
Katarzyna Szwarc. Fot. Michał Grubka/MF
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Należy rozpocząć dyskusję nad tym, by podatek Belki był to podatek progresywny, powiedziała pełnomocniczka ministra finansów ds. rozwoju rynków kapitałowych Katarzyna Szwarc. W Ministerstwie Finansów trwają analizy dotyczące podatku od zysków kapitałowych.

Powinniśmy zastanowić się nad tym, by był to podatek [od zysków kapitałowych] progresywny.

– powiedziała Szwarc podczas czatu z inwestorami zorganizowanego przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych.

Czytaj także: Podatek Belki będzie progresywny?

Argumentowała, że „ci, którym udało się zaoszczędzić i zainwestować niewielkie kwoty, powinni być mniej obciążeni niż milionerzy”.

„Prowadzimy analizy zysków i strat takiego rozwiązania” – dodała.

Na razie nie jest przygotowywany projekt nowych regulacji ws. podatku Belki

Z jej wypowiedzi wynikało jednak, że są to tylko prace analityczne, a nie przygotowywanie projektu nowych regulacji.

Przypomniała, że w ubiegłym roku wprowadzono rozwiązanie pozwalające na uniknięcie podatku Belki od inwestycji długoterminowych – inwestor, który nabył akcje w ramach IPO i nie sprzedał ich przez trzy lata wynikające z nich dywidendy być z tego podatku zwolnione. Zauważyła jednak również, że z sygnałów napływających do resortu wynikało, że część inwestorów oceniała, że to rozwiązanie będzie barierą w rozwoju płynności na giełdzie.

Czytaj także: Warsaw Enterprise Institute: likwidacja podatku Belki stworzy środowisko przyjazne oszczędzaniu i inwestycjom >>>

Podatek od dochodów kapitałowych, czyli tzw. podatek Belki, został wprowadzony w 2002 roku przez rząd Leszka Millera, w którym Marek Belka był wicepremierem i ministrem finansów. Początkowo stawka podatku wynosiła 20% i obejmowała zyski z oszczędności od depozytów i lokat bankowych. W 2004 roku rozszerzono opodatkowanie również o dochody kapitałowe pochodzące z inwestycji giełdowych; jednocześnie obniżono podatek do 19%.

Strategia Rozwoju Rynku Kapitałowego jest zrealizowana w 60%

Strategia Rozwoju Rynku Kapitałowego jest zrealizowana w ok. 60%, oceniła Katarzyna Szwarc.

„Jeśli chodzi o realizację Strategii Rozwoju Rynków Kapitałowych jesteśmy już za półmetkiem. Strategia jest zrealizowana w 60%. Wiele działań jest już bardzo zaawansowanych” – powiedziała Szwarc podczas czatu zorganizowanego przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych.

Przypomniała, że początek realizacji strategii przypadł na bardzo niefortunny moment – marzec 2020 r., kiedy rozpoczynała się pandemia COVID-19. Podkreśliła, że mimo to nie powinno być opóźnień w realizacji.

„Naszą intencją jest dotrzymanie terminu realizacji strategii do końca 2023 roku” zadeklarowała, dodając, że być może uda się zrealizować wszystkie przewidziane strategią działania do połowy przyszłego roku.

Strategia Rozwoju Rynku Kapitałowego została przyjęta przez Radę Ministrów 1 października 2019 r. Stanowi ona pierwszy szczegółowy i kompleksowy plan rozwoju rynku kapitałowego w Polsce. Projekt został sfinansowany ze środków Komisji Europejskiej i opracowany we współpracy z Europejskim Bankiem Odbudowy i Rozwoju (EBOiR).

Realizacja Strategii przewidziana została na lata 2019-2023 i obejmuje 90 działań, w tym uproszczenie procedur administracyjnych dla uczestników rynku kapitałowego, zwiększenie płynności tego rynku i efektywności instytucji pośredniczących, oraz wzrost poziomu oszczędności prywatnych.

Źródło: ISBnews