„Rzeczpospolita”: Poczta Polska szuka partnera branżowego dla Banku Pocztowego

„Rzeczpospolita”: Poczta Polska szuka partnera branżowego dla Banku Pocztowego
Fot. Bank Pocztowy
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Poczta Polska chciałaby pozyskać partnera branżowego, który przejąłby część jej udziałów w Banku Pocztowym, wynika z ustaleń "Rzeczpospolitej". Poczta posiada 75% minus 10 akcji Pocztowego, pozostałe walory posiada PKO Bank Polski

#Rzeczpospolita: #BankPocztowy, który w 75% należy do Poczty Polskiej (PP), a w 25% do #PKOBP, może zostać sprzedany #PocztaPolska @PocztowyBank @PocztaPolska @rzeczpospolita

Bank Pocztowy, który w 75% należy do Poczty Polskiej (PP), a w 25% do PKO BP, może zostać sprzedany – ustaliła „Rzeczpospolita”. Z naszych informacji wynika, że PP chciałaby pozyskać partnera branżowego, który przejąłby część jej udziałów w banku i rozkręcił jego działalność. Sama też potrzebuje pieniędzy – na podwyżki dla pracowników i inwestycje na rynku kurierskim. Na sprzedaż naciskają związkowcy z pocztowej Solidarności” – czytamy w gazecie.

„Rzeczpospolita” ustaliła, że oferta kupna ma trafić nie tylko do PKO BP, który już od kilku lat stara się zwiększyć swój udział w Pocztowym, ale też do Pekao. Na razie jednak trwa sondowanie rynku.

Prezes Poczty Polskiej nie wyklucza sprzedaży banku

Dziennik podkreślił, że prezes PP Przemysław Sypniewski nie odniósł się wprost do informacji „Rzeczpospolitej”, ale nie wyklucza sprzedaży banku.

„Każde rozwiązanie jest możliwe. W dyskusji o Banku Pocztowym nie powinniśmy rozmawiać na temat tego, czy PP powinna go pozostawić, czy pozyskać dla niego inwestora kapitałowego i zdobyć środki na inwestycje, ale o tym, jak państwo chce w swojej strukturze usytuować Pocztę i jakie ma ona zadania do wykonania. Po odpowiedzi na to pytanie będziemy wiedzieli, jakich narzędzi grupa potrzebuje. Dopiero wówczas powinniśmy decydować, co z tymi narzędziami robić” – powiedział Sypniewski gazecie.

Według niego, ewentualna decyzja w sprawie banku będzie odnosić się do szerszego obrazu i tego jak ma wyglądać sektor finansowy w Polsce.

Pekao nie byłby zainteresowany taką transakcją

Tomasz Bogusławski z biura prasowego Pekao poinformował „Rzeczpospolitą”, że bank nie byłby zainteresowany zakupem Pocztowego. Z kolei PKO BP nie chciało skomentować informacji gazety.

„Największe z aktyw Pocztowego, z punktu widzenia banku, który by go przejmował, to rozległa sieć placówek w mniejszych miejscowościach. Dwie trzecie z 4,6 tys. placówek Poczty uczestniczy w pewnym zakresie w sprzedaży jego usług finansowych. Bank ma 820 tys. rachunków ROR (PKO BP – ponad 7 mln) i aktywa rzędu 7 mld zł (grupa PKO BP – niemal 300 mld zł)” – czytamy dalej w „Rzeczpospolitej”.

Źródło: ISBnews