Początek roku szkolnego 2020 wkrótce: ile Polacy wydadzą w tym roku na wyprawkę?

Początek roku szkolnego 2020 wkrótce: ile Polacy wydadzą w tym roku na wyprawkę?
Fot. stock.adobe.com/Pixel-Shot
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Na zorganizowanie wyprawki szkolnej dla jednego ucznia Polacy wydadzą średnio 330 zł, wynika z badania Barometr Providenta. Najczęściej rodzice będą finansować wyprawkę z bieżących dochodów, ok. 40% dodatkowo środkami z programów socjalnych, a co 5. opiekun deklaruje, że będzie musiał sięgnąć także po oszczędności.
Blisko połowa rodziców, kupując wyprawkę szkolną, chce zmieścić się w kwocie 300 zł #Provident #WyprawkaSzkolna #szkoła @Provident_PL

„Blisko połowa rodziców, kupując wyprawkę szkolną, chce zmieścić się w kwocie 300 zł. Tylko co piąty wyda na ten cel od 400 do 500 zł, a na zakupy powyżej tej kwoty stać będzie niemal 15% opiekunów. Od kilku lat artykuły szkolne przestały być znacznym wyzwaniem dla naszego budżetu. Istotny wpływ mają na to programy socjalne, które znacząco pomagają w sfinansowaniu wyprawki” – powiedziała ekspert ds. PR w Provident Polska Magda Maślana, cytowana w komunikacie.

Co największym obciążeniem dla budżetu rodziców?

Największym obciążeniem budżetu rodziców są podręczniki, sprzęt elektroniczny wspierający naukę oraz nowe ubrania.

Czytaj także: Wyprawka szkolna 2019 najbardziej kosztowna dla rodziców uczniów pierwszych klas podstawówki >>>

Badanie wykazało, że 25% opiekunów wskazuje, że najwięcej wydadzą w tym roku na sprzęt elektroniczny pomagający w nauce, a blisko 29% rodziców, biorących udział w badaniu, zadeklarowało, że książki najbardziej obciążają ich budżet na wyprawkę. Co 4. rodzic wskazał także, że jego portfel uszczupli się znacząco za sprawą nowych ubrań, a co dziesiąty – nowego plecaka, podano także.

Zdalne nauczanie przyspieszyło cyfryzację polskich szkół

„Zdalne nauczanie związane z pandemią przyspieszyło cyfryzację polskich szkół. Lekcje on-line okazały się sporym wyzwaniem dla rodzin, w których było więcej niż jedno dziecko w wieku szkolnym. W tym przypadku często rodzeństwo w tym samym czasie musiało łączyć się zdalnie z nauczycielem i klasą – a do tego każde z nich potrzebowało odpowiednich urządzeń elektronicznych. Wielu rodzicom ten czas uświadomił, że dzieci potrzebują nowoczesnego, sprzętu do nauki ” – podkreśliła ekspertka.

Barometr Providenta to cykliczne badanie Polaków, które pozwala na lepsze zrozumienie zachowań i decyzji finansowych konsumentów. Badanie zostało zrealizowane przez Danae Sp. z o.o., metodą CAWI na próbie N = 1 000 dorosłych Polaków, w sierpniu 2020 r.

Źródło: ISBnews