Po zaskakującym wzroście inflacji spodziewane mocne podwyżki stóp procentowych

Po zaskakującym wzroście inflacji spodziewane mocne podwyżki stóp procentowych
Fot. stock.adobe.com/Marcin Łazarczyk
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Rada Polityki Pieniężnej podniesie w przyszłym tygodniu główną stopę procentową o 75 pb do 4,25 proc., a docelowy poziom stóp w Polsce to co najmniej 5,5 proc. - uważają ekonomiści Goldman Sachs.

„Inflacja w marcu mocno wzrosła w Polsce do 10,9 proc. rdr z 8,5 proc., zaskakując o ponad 1 pkt proc. wyższym od oczekiwań odczytem. Wzrost CPI napędzały głównie wyższe ceny energii i żywności, przy zwyżce inflacji bazowej o 0,2 pkt. proc. do 6,9 proc. według naszych szacunków. Dzisiejszy odczyt zwiększa presję na NBP, by zacieśnić politykę pieniężną. Uważamy, że RPP dokona kolejnej podwyżki stóp o 75 pb do 4,25 proc. na posiedzeniu w przyszłym tygodniu (konsensus: 50 pb)” – napisano w raporcie.

Czytaj także: GUS: inflacja w marcu wyniosła rdr 10,9 proc.; dwucyfrowy wynik po raz pierwszy w tym wieku >>>

„Choć złoty odrobił nieco strat po wybuchu wojny ukraińsko-rosyjskiej, intensywność presji cenowej na rynkach surowcowych ostatnio zmalała, to jest daleko, by powiedzieć, że inflacja jest pod kontrolą” – dodano.

Spodziewamy się utrzymania mocnej dynamiki CPI w kolejnym kwartale. W tym otoczeniu spodziewamy się podwyżek stóp proc. przez RPP do co najmniej 5,5 proc.

Najbliższe posiedzenie RPP zaplanowano na środę 6 kwietnia. Od października, na 6 posiedzeniach z rzędu, Rada podniosła stopę referencyjną łącznie o 340 pb do 3,50 proc.

Źródło: PAP BIZNES