Po wyborach parlamentarnych w Wielkiej Brytanii brexit w 2020 r. przesądzony?

Po wyborach parlamentarnych w Wielkiej Brytanii brexit w 2020 r. przesądzony?
Fot. stock.adobe.com/veneratio
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Tym razem sondaże były trafne: w wyborach w Wielkiej Brytanii Partia Konserwatywna zdobyła zdecydowaną większość z przewagą 74 miejsc - największą jaką miała od wyborów pod wodzą Margaret Thatcher w 1987 roku. Pozwoli im to na realizację "get brexit done" (dokonajmy brexitu) w 2020 roku, zmniejszając niepewność w gospodarce brytyjskiej. Ryzyko przedterminowych wyborów jest w ciągu najbliższych trzech lat raczej niskie.

W wyborach w Wielkiej Brytanii Partia Konserwatywna zdobyła zdecydowaną większość z przewagą 74 miejsc #brexit #WielkaBrytania #wybory

W wyniku zmniejszenia się niepewności oraz w efekcie wyższych wydatków fiskalnych skorygowaliśmy naszą prognozę wzrostu dla Wielkiej Brytanii na rok 2020 z +0,8% do +1,0% i oczekujemy, że wzrost będzie nadal odbudowywał się także w 2021 r. (+1,6%).

Czytaj także: Brexit: Polska wśród krajów, które rozwód Wielkiej Brytanii z UE uderzy najmocniej >>>

Co to oznacza dla firm?

Silniejszy popyt krajowy byłby mile widziany w kontekście wcześniejszego spowolnienia tempa wzrostu obrotów. Jednak przeważać będzie trend spadku cen, biorąc pod uwagę wciąż „ponadprzeciętne” poziomy zapasów poczynionych wcześniej, w ciągu całego roku zapasach interwencyjnych. Spodziewamy się spowolnienia tempa wzrostu liczby niewypłacalności przedsiębiorstw do +3% w 2020 roku, po +6% w 2019 roku. W 2021 r. prawdopodobny jest umiarkowany spadek ich liczby o -2%.

Co to oznacza dla rynków?

Funt szterling powinien nadal zyskiwać na wartości (1,25 GBP/EUR na koniec 2019 roku) i ustabilizować się w 2020 roku. Krajowy (brytyjski) rynek kapitałowy powinien na tym skorzystać. Kombinacja presji wzrostowej wynikającej zarówno ze składników realnych, jak i inflacyjnych dla obligacji rządowych, pociąga za sobą rosnące ryzyko odwrócenia dotychczasowej tendencji (spadku ich wyceny  – i wyższą premię). Nasz autorski model wyceny zakłada obecnie wzrost ryzyka przekładający się na możliwy +10bps (punktów bazowych) wzrost wartości 10-letnich papierów skarbowych.

Jednak najtrudniejsze jest jeszcze przed nami: umowa handlowa z UE raczej nie zostanie sfinalizowana przed 2022 r., biorąc pod uwagę wyzwania związane z wdrożeniem kontroli granicznych na Morzu Irlandzkim.

Źródło: Euler Hermes