Po brexicie EKUZ nie zadziała w Wielkiej Brytanii

Po brexicie EKUZ nie zadziała w Wielkiej Brytanii
Fot. stock.adobe.com/shocky
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Jeśli dojdzie do brexitu, Polacy wybierający się w celach turystycznych do Wielkiej Brytanii będą musieli kupować polisy turystyczne z szerszym zakresem ochrony i wyższymi sumami ubezpieczenia niż do tej pory, gdyż przestanie obowiązywać obecny system EKUZ.

Marcin Zieleniecki: Będzie potrzeba wykupienia dwutygodniowego czy tygodniowego komercyjnego ubezpieczenia zdrowotnego na czas wyjazdu, które po prostu zapewni finansowanie takich świadczeń #EKUZ #brexit

[AKTUALIZACJA] Kwestię potrzebnych Polakom polis w Wielkiej Brytanii po brexicie skomentował przedstawiciel Polskiej Izby Ubezpieczeń.

Brytyjska rozłąka z UE poniesie za sobą konsekwencje ubezpieczeniowe Polaków, którzy podróżują na Wyspy. Nie zmieni się natomiast dostęp do opieki zdrowotnej osób, które pracują w Wielkiej Brytanii.

Przed wyjazdem trzeba kupić polisę

W razie opuszczenia Wspólnoty przez Zjednoczone Królestwo bez porozumienia przestanie obowiązywać obecny system EKUZ, na mocy którego Polacy pracujący i płacący składki w Wielkiej Brytanii mają prawo do bezpłatnej opieki zdrowotnej na terenie całej Unii Europejskiej na koszt brytyjskiej służby zdrowia (NHS).

Czytaj także: Brexit – to jest kompletny chaos >>>

Jak mówił Marcin Zieleniecki, podsekretarz staniu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, w takim scenariuszu, „jeśli nie pojawi się stosowna regulacja czy specjalne rozporządzenie unijne (…), to nie będzie podstawy do tego, aby instytucja brytyjska sfinansowała koszty opieki zdrowotnej: zarówno obywatela polskiego tu pracującego, jak i obywatela brytyjskiego wyjeżdżającego do innego kraju członkowskiego UE”.

W tej sytuacji konieczny będzie zakup ubezpieczenia turystycznego, pokrywającego koszty leczenia. Dziś zakup takiego ubezpieczenia też jest wskazany, gdyż EKUZ nie zapewnia wszystkich świadczeń ani transportu chorego do Polski, ale można obecnie ubezpieczać się na niższe sumy ubezpieczenia.

Czytaj także: Planujesz wizytę w Wielkiej Brytanii? O tym warto pamiętać po brexicie >>>

Polacy pracujący w Wielkiej Brytanii mają jednak ubezpieczenie zdrowotne, gdyż w przypadku dostępu do opieki zdrowotnej nie decyduje kryterium obywatelstwa, a kryterium przynależności do odpowiedniego systemu: jak pracujemy w Wielkiej Brytanii, to jesteśmy objęci brytyjskim systemem.

Aviva parę lat temu przeprowadziła badania, czy Polacy pracujący na Wyspach zainteresowani są ofertą polskich instytucji finansowych. Wyniki pokazały, że do tej pory nie byli zainteresowani usługami polskich instytucji finansowych, preferowali instytucje brytyjskie, zatem w razie brexitu pod tym względem nie odczują dużych zmian.

Nowe przepisy

Polski ustawodawca przygotował ustawę na wypadek twardego brexitu, która właśnie jest procedowana w Sejmie i ma wejść w życie 30 marca 2019 r.

– Ustawa ma dotyczyć scenariusza no – deal. Jej istotą jest umożliwienie wykonywania umów ubezpieczenia zawartych z ubezpieczycielami brytyjskimi przez rok w przypadku ubezpieczeń majątkowych i przez dwa lata w ubezpieczeniach na życie. Nie można jednak zawierać nowych umów ubezpieczenia. Inne rozwiązanie przyjęto w zakresie reasekuracji – tłumaczy Paweł Sawicki, doradca zarządu Polskiej Izby Ubezpieczeń.

Czytaj także: Brexit: co z ubezpieczeniami?

W przypadku twardego Brexitu może wzrosnąć konieczność zawierania umów ubezpieczenia, które pokrywałyby ryzyka objęte obecnie systemem EKUZ.

– Nie posiadamy natomiast żadnych prognoz, z których wynikałby wzrost cen ubezpieczeń w relacjach z Wielką Brytanią dodaje Paweł Sawicki.

Więcej najnowszych informacji dotyczących brexitu >>>

 

Źródło: aleBank.pl