Płatności bezgotówkowe na polskich wsiach: coraz mniej „białych plam”, przybywa miejsc, gdzie można płacić kartą

Płatności bezgotówkowe na polskich wsiach: coraz mniej „białych plam”, przybywa miejsc, gdzie można płacić kartą
Fot. stock.adobe.com/279photo
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Zjawisko popularyzacji nowoczesnych form płatności jest szczególnie widoczne w dużych miastach. Płatności zbliżeniowe z użyciem karty, smartfona czy BLIK-a są tam standardem. Mniejsze miejscowości również wykazują tendencję wzrostową w zakresie płatności bezgotówkowych, jednak rozwój tych transakcji jest tam zdecydowanie wolniejszy. W gminach wiejskich i mniejszych miejscowościach obrót bezgotówkowy jest coraz powszechniejszy. Mimo że dynamika rozwoju jest tam mniejsza, rośnie liczba miejsc, w których płatność kartą jest możliwa. Potwierdzają to wyniki czwartej edycji badania "Białe plamy w akceptacji kart płatniczych a wykluczenie finansowe" opublikowanego przy okazji tegorocznej edycji kampanii edukacyjno-informacyjnej "Warto Bezgotówkowo".

Analiza przygotowywana jest cyklicznie przez zespół badawczy z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu na zlecenie Warszawskiego Instytutu Bankowości. Badanie ma na celu pokazanie na jak wielu obszarach wiejskich występuje zjawisko tzw. białych plam, czyli miejscowości, w których jest przynajmniej jeden punkt handlowo-usługowy, ale mieszkańcy nie mogą w nim zapłacić bezgotówkowo, co tym samym oznacza, że sprzedawcy akceptują w tych miejscach tylko płatność gotówką. Badanie skupia się na mieszańcach wsi i miasteczek którzy codziennie korzystają z punktów handlowych znajdujących się w pobliżu miejscowości, w których mieszkają. 

Czytaj także: Polacy w większości płacą bezgotówkowo, ale w sprawie przyszłości gotówki są podzieleni >>>

Coraz więcej punktów handlowo-usługowych, w których mieszkańcy deklarują możliwość płatności kartą

Wyniki IV tury badania pokazują, że systematycznie rośnie liczba punktów handlowo-usługowych, w których mieszkańcy deklarują możliwość płatności kartą. W 2021 roku potwierdza to 46,30% ankietowanych. Przypomnijmy, że w poprzednich latach było to: 44,20% (2020), 42,26% (2019) oraz 41,25% (2018). Jak wynika z badania zmniejsza się liczba wsi, gdzie mieszkańcy nie mogą zapłacić bezgotówkowo – o czym świadczą następujące wyniki 53,70% (2021) wobec 58,75% (2018). Warto również podkreślić, że zmniejsza się liczba sklepów, w których można zapłacić wyłącznie gotówką – o czym świadczą następujące wyniki 19,54% (2018) wobec 8,23% (2021).

Autorzy raportu wskazują, że pomimo tego, iż wciąż w Polsce wstępują tzw. białe plamy płatnicze to zauważalny jest trend popularyzacji płatności bezgotówkowych na terenach wiejskich oraz zwiększenie dostępności tego rodzaju płatności. Wspomniane zjawisko najlepiej obrazuje wykres ujęty w badaniu, który jednoznacznie pokazujący coraz większą dostępność płatności bezgotówkowych w większości branż m.in. sklepach spożywczych, aptekach czy stacjach paliw.

Jak bezpiecznie płacić kartą?

Przy okazji publikacji badania w ramach kampanii „Warto Bezgotówkowo”, ZBP i WIB przypominają, że karta płatnicza to WYGODA i BEZPIECZEŃSTWO, ale naszym obowiązkiem jest korzystanie z niej ŚWIADOMIE. Posługując się kartą:

  1. nie trać jej z oczu
  2. nigdy nie używaj prostego kodu PIN i regularnie go zmieniaj
  3. naucz się PINu na pamięć i nikomu go nie udostępniaj
  4. dokonuj transakcji w internecie tylko u zaufanych sprzedawców
  5. jeśli zgubisz kartę lub zostanie skradziona zastrzeż ją dzwoniąc pod międzybankowy numer 828 828 828. Zapisz go w telefonie, który zawsze ze sobą nosisz. Takie zgłoszenie skutkuje tym, że zostaje ona natychmiast zablokowana i nikt się nią nie posłuży.

Dostępne jest również badanie „Płatności bezgotówkowe oczami Polaków 2021” – które znaleźć można na stronach kampanii (WartoBezgotowkowo.pl) oraz WIB >>>

Źródło: Warszawski Instytut Bankowości / WIB, Związek Banków Polskich / ZBP