Platformy aukcji faktur szansą dla małych firm usługowych

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

analizy.03.250x179Faktoring jako jedna z metod finansowania przedsiębiorstw pozwala na walkę z zatorami płatniczymi, które są dotkliwym problemem dla wielu firm. Dzięki tej usłudze podmioty prowadzące działalność gospodarczą mogą uzyskać stały dostęp do środków finansowych, co ma zasadnicze znaczenie, gdyż pozwala na prowadzenie bieżących działań i dalszy rozwój firmy.

Faktoring jako metoda kontroli płynności finansowej może okazać się szczególnie atrakcyjna dla firm usługowych, które ponoszą koszty związane z realizacją nowych zleceń, podczas gdy ich klienci często zalegają z płatnościami.

Faktoring zwykle postrzegany jest jako rozwiązanie dedykowane podmiotom uzyskującym roczny dochód kilku czy nawet kilkunastu milionów złotych. Tymczasem korzystanie z tej usługi nie musi być domeną jedynie dużych firm. Rosnące nasycenie rynku faktoringowego w Polsce oznacza coraz bardziej atrakcyjną ofertę również dla mniejszych podmiotów, a standaryzacja i uproszczenie części procedur pozwala na dostosowanie kosztów finansowania do możliwości mikro i małych przedsiębiorstw. Nie bez znaczenia jest również pojawienie się na rynku internetowych platform handlu należnościami. Przykładem jest działająca od niedawna Faktorama.pl.

Z usług platformy korzystają między innymi podmioty z sektorów usługowych, które dotychczas nie mogły liczyć na finansowanie z rynku.

Jednym z elementów naszej oferty jest organizowanie szkoleń, a naszymi klientami są m.in. duże spółki. Chcąc je pozyskać musimy być elastyczni, co z reguły oznacza zaakceptowanie długich terminów płatności. Zyskujemy dużego klienta i intratne zlecenie, ale jednocześnie musimy liczyć się z tym, że koszty związane z organizacją wydarzenia musimy ponieść z własnej kieszeni. Jest to obciążenie, które nie każdy i nie w każdej sytuacji jest w stanie zaakceptować – podkreśla Piotr Piankowski, z firmy EventJob świadczącej usługi HR.

Rozwiązaniem dla tego rodzaju firm mogą być właśnie platformy aukcyjne, umożliwiające skorzystanie z faktoringu jednorazowo, poprzez wystawienie na aukcję pojedynczej faktury, w której przypadku przedsiębiorca chce przyspieszyć otrzymanie płatności. Małe firmy zyskują dostęp do elastycznego finansowania, ponieważ nabywcami faktur są inwestorzy szukający alternatywnego sposobu alokacji swoich środków, który zapewni im wysokie stopy zwrotu z inwestycji. Inwestorzy angażujący się w aukcje, w przeciwieństwie do firm i banków świadczących usługi faktoringowe, nie obawiają się finansowania mniejszych podmiotów, gdyż na platformach ocena ryzyka skupia się na płatniku faktury, który często jest dużą i wiarygodną spółką.

Dla naszej firmy usługi faktoringowe to pomoc w określonych sytuacjach. Nie każda umowa jaką zawieramy wiąże się z bardzo długim oczekiwaniem na uregulowanie należności, zatem stała współpraca z firmą faktoringową nie była dla nas korzystna. Tym bardziej, że usługa ta generowałaby znaczne koszty. Tymczasem z aukcji faktur możemy skorzystać w określonej sytuacji i to na naszych warunkach. Sami ustalamy minimalne wartości na jakich jesteśmy gotowi sprzedać fakturę oraz warunki „kup teraz”, które akceptujemy jako automatyczne zakończenie aukcji – dodaje Piotr Piankowski.

Rozwój branży faktoringowej i wzrost firm oferujących finansowanie, a także powstanie nowych rozwiązań sprawia, że właściwie każda firma, która stosuje wydłużone terminy płatności znajdzie odpowiedni dla siebie produkt. Dotyczy to również firm z sektora usług, które dzięki finansowaniu z rynku mogą bez problemów realizować bieżące zlecenia, pokrywając wszelkie koszty prowadzonej działalności na długo przed uregulowaniem płatności przez klienta.

Źródło: Faktorama