Platforma Blockchain BIK: bezpieczeństwo i wygoda zarządzania dokumentami dla banku i dla klienta

Platforma Blockchain BIK: bezpieczeństwo i wygoda zarządzania dokumentami dla banku i dla klienta
Fot. stock.adobe.com/ipopba
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Platforma Blockchain BIK umożliwia klientom polskich banków otrzymywanie zmian regulaminów produktowych drogą elektroniczną. Cyfrową komunikację z klientem zapewnia innowacyjna technologia blockchain, która gwarantuje bezpieczne przechowywanie dokumentów oraz spełnia wymogi prawne trwałego nośnika informacji.

#MariuszCholewa: Platforma Blockchain BIK to odpowiedź na wymagania regulatora i zautomatyzowanie procesów związanych z wysyłką dokumentów do klientów #Blockchain #Cyberbezpieczeństwo #eDokumenty #eKomunikacja #Platforma @grupabik @BillonGroup

Jest to rozwiązanie opracowane przez ekspertów Biura Informacji Kredytowej, wykorzystujące technologię polsko-brytyjskiego fintechu, firmy Billon. 

Praktyczne zastosowanie Platformy Blockchain BIK jest już możliwe ‒ z sukcesem wdrożono produkcyjnie rozwiązanie, dostępne dla klientów banków z wykorzystaniem technologii blockchain. Pewność transakcji, poufność, niezmienność i pełna audytowalność wszystkich operacji to cechy rozwiązania, z którego może korzystać zarówno bank, jak i jego klienci. 

Ciągłość dostępu do dokumentów

Ważnym aspektem wyróżniającym Platformę jest ciągłość dostępu klienta banku do własnych dokumentów za pomocą Portalu BIK. Na portalu tym, zintegrowanym z technologią blockchain, bank udostępnia klientowi dokumenty do odczytu. Dla klienta oznacza to łatwy dostęp do wszystkich dokumentów w jednym miejscu, nawet po zakończeniu współpracy z bankiem.  

Dokumenty są rozpraszane i bezpieczne

Technologię blockchain w rozwiązaniu BIK cechuje bardzo wysoki poziom bezpieczeństwa.  Dokumenty są rozpraszane do wielu miejsc przechowywania (węzłów sieci), a każdy dokument posiada swój unikalny adres. Te cechy rozwiązania gwarantują wysoką odporność na potencjalne awarie, a także brak możliwości niepożądanej ingerencji w przechowywane dokumenty. 

Bądź na bieżąco – zapisz się na nasz newsletter >>>

Faktem staje się uruchomienie pierwszego etapu rozwoju Platformy Blockchain BIK. Dziś jest to odpowiedź na wymagania regulatora i zautomatyzowanie procesów związanych z wysyłką dokumentów do klientów.

Wierzę, że Platforma Blockchain BIK, w dobie wzrastającej liczby transakcji dokonywanych kanałem cyfrowym,  pociągnie za sobą kolejne implementacje naszego rozwiązania w instytucjach finansowych oraz w innych sektorach rynku w Polsce ‒ mówi  prezes zarządu BIK Mariusz Cholewa.

Efekt współpracy BIK ‒ Billon

Platforma Blockchain BIK to synergia wieloletniego doświadczenia BIK w budowie rozwiązań dla całego sektora finansowego, zaawansowanej wiedzy informatycznej i autorskiego projektu firmy Billon, dostawcy nowoczesnej technologii. 

‒ Cieszymy się, że wspólna inicjatywa BIK i Billon, która wypłynęła z potrzeby regulacyjnej, materializuje się. Jestem przekonany, że zwłaszcza klienci odczują różnicę, docenią walory takie jak bezpieczeństwo i wygodę, jaką stwarza blockchain w zarządzaniu dokumentami.

Z kolei sam bank czy jakakolwiek instytucja w przyszłości spoza sektora bankowego, poza znaczącym usprawnieniem procesu komunikacji z klientami, odczuje także realne korzyści biznesowe zarówno po stronie kosztowej, jak i przychodowej ‒ mówi Wojtek Kostrzewa, prezes Grupy Billon.

Przewagą Platformy Blockchain BIK jest elastyczność architektury. Pozwala ona na tworzenie różnych dedykowanych sieci blockchainowych w ramach określonych sektorów, np. sieć banków, sieć firm ubezpieczeniowych itp. 

Oznacza to, że w kolejnym etapie Platforma Blockchain BIK może być wykorzystywana również poza sektorem finansowym przez takie instytucje, jak firmy telekomunikacyjne, ubezpieczeniowe, energetyczne, czy e-commerce. 

O technologii blockchain

Blockchain to specyficzny rodzaj bazy danych, gdzie informacje przechowywane są w formie rozproszonej. Wszystkie zdarzenia rejestrowane są w postaci kolejnych bloków, a każdy z nich zawiera odnośnik kryptograficzny do bloku poprzedzającego.

Dodatkowo, dzięki rozproszeniu dokumentów do wielu miejsc przechowywania (uczestników sieci), rozwiązanie gwarantuje integralność i niezaprzeczalność zapisanych informacji.

Te wszystkie cechy posiada Platforma Blockchain BIK, która wykorzystuje technologię blockchain firmy Billon. 

Źródło: Biuro Informacji Kredytowej / BIK