Plan odbudowy Ukrainy droższy niż historyczny Plan Marshalla dla Europy?

Plan odbudowy Ukrainy droższy niż historyczny Plan Marshalla dla Europy?
Fot. stock.adobe.com/Stefano Garau
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Werner Hoyer, prezes Europejskiego Banku Inwestycyjnego (EBI) i były minister stanu w niemieckim MSZ, powiedział agencji Reutera, że konieczny jest plan odbudowy Ukrainy podobny do Planu Marshalla, wprowadzonego po II wojnie światowej. Wówczas kraje europejskie otrzymały od Stanów Zjednoczonych pomoc gospodarczą i techniczną wartą, według dzisiejszych realiów, ok. 200 mld USD. Hoyer uważa, że Ukraina zniszczona działaniami wojennymi potrzebować będzie więcej.

Hoyer stwierdził, że koszty odbudowy Ukrainy były omawiane na niedawnych spotkaniach Organizacji Narodów Zjednoczonych, Międzynarodowego Funduszu Walutowego i Banku Światowego w Waszyngtonie. „Nie mówimy o milionach, ale bilionach” – podkreślił.

Według Hoyera Unia Europejska przygotowuje się do zarządzania coraz większymi skutkami gospodarczymi wojny.

Wykorzysta do tego potencjał EBI, który zazwyczaj finansuje drogi, mosty i inną infrastrukturę. Konieczne jednak będzie także zaangażowanie  państw spoza Europy.

Więcej o pomocy polskich banków dla Ukrainy >>>

Rosjanie dewastują potencjał gospodarczy Ukrainy

Siły rosyjskie zrównały z ziemią wiele miast na Ukrainie, niszcząc infrastrukturę, zakłócając normalną działalność gospodarczą i przesiedlając około 11 mln ludzi.  

Amerykański wywiad spodziewa się przedłużonego konfliktu. Według Serhija Marczenki, ukraińskiego ministra finansów, gospodarka Ukrainy skurczy się w tym roku o 45%.

Bank centralny Ukrainy ocenia, że jedna trzecia firm całkowicie wstrzymała produkcję, a według szacunków ONZ prawie 6 mln ludzi – około 13% populacji – uciekło za granicę.

Więcej najnowszych wiadomości na temat wojny w Ukrainie >>>

Zachodnie gwarancje dla inwestujących w Ukrainie

Economic Policy Research – niezależna organizacja non-profit, której misją jest dostarczanie decydentom informacji i analiz – szacuje, że całkowity koszt odbudowy Ukrainy wyniesie  500–600 mld euro, czyli więcej niż 3-letni PKB Ukrainy sprzed wojny. Hoyer sądzi, że koszt może być nawet większy.

Krytyczną częścią planu będzie zapewnienie przez duże banki, a także rządy gwarancji kredytowych dla Ukrainy po zakończeniu wojny. Powinno to pomóc Kijowowi uzyskać dostęp do globalnych rynków kapitałowych i przyspieszyć odbudowę kraju.

„Jeżeli chcemy zachęcić inwestorów do przekazania nam swoich pieniędzy, musimy dać im gwarancje” – powiedział Hoyer i wyraził przekonanie, że rynki kapitałowe będą na to otwarte”.

Ukraina musi we wrześniu spłacić obligacje wartości  prawie 1 mld USD i zamierza to honorować. EBI może natychmiast udostępnić  1,5 mld euro jeśli zostanie to zatwierdzone przez Komisję Europejską. Pieniądze te mogą zostać przeznaczone na naprawę infrastruktury drogowej i kolejowej w bezpieczniejszych częściach Ukrainy, jeszcze przed zakończeniem wojny.

Miałoby to kluczowe znaczenie dla transportu ukraińskich zbiorów pszenicy z zeszłego roku. Pszenica o wartości 8 mld euro pozostaje na terenie Ukrainy, gdyż z powodu rosyjskiej blokady nie może być transportowana drogą morską.

Źródło: aleBank.pl