Płaca minimalna: zmiany od 1 stycznia 2020 r. Sejm za wyłączeniem dodatku stażowego

Płaca minimalna: zmiany od 1 stycznia 2020 r. Sejm za wyłączeniem dodatku stażowego
Fot. stock.adobe.com/Andrey Popov
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Sejm przyjął projekt nowelizacji ustawy wyłączającej tzw. dodatek stażowy z podstawy wynagrodzenia minimalnego za pracę. Obecnie ustawa trafi do Senatu.

Nowelizacja zakłada wyłączenie dodatku za staż pracy z kategorii minimalnego wynagrodzenia za pracę z dniem 1 stycznia 2020 r. #PłacaMinimalna #wynagordzenia

„Sejm przyjął ustawę, dzięki której dodatek za staż pracy zostanie wyłączony z płacy minimalnej. Dodatek stażowy w końcu będzie spełniał swoją funkcję. To dobre informacje dla wielu pracowników, których wynagrodzenia wzrosną” – napisała minister rodziny, pracy i polityki społecznej Bożena Borys-Szopa na swoim profilu na Twitterze.

Czytaj także: Zmiany w płacy minimalnej. Sejmowa komisja poparła nowelę wyłączającą dodatek stażowy >>>

Wyłączenie dodatku za staż pracy od 1 stycznia 2020 r.

Nowelizacja zakłada wyłączenie dodatku za staż pracy z kategorii minimalnego wynagrodzenia za pracę z dniem 1 stycznia 2020 r.

Jak tłumaczył wcześniej resort, w obecnym stanie prawnym pracownik z dłuższym stażem pracy, otrzymując łączne wynagrodzenie na poziomie minimalnego wynagrodzenia za pracę, może otrzymywać niższe wynagrodzenie zasadnicze niż osoba nowo zatrudniona (bez stażu pracy lub z krótkim stażem pracy), wykonująca jednakową pracę lub pracę o jednakowej wartości. W praktyce sytuacja taka powoduje niezadowolenie i poczucie niesprawiedliwości wśród pracowników z dłuższym stażem pracy, których wynagrodzenie zasadnicze bywa niższe niż wynagrodzenie osób dopiero rozpoczynających pracę zawodową.

 

Źródło: ISBnews