PKO BP: wygasła decyzja KNF w sprawie przestrzegania dodatkowego wymogu kapitałowego

PKO BP: wygasła decyzja KNF w sprawie przestrzegania dodatkowego wymogu kapitałowego
Fot. stock.adobe.com/MOZCO Mat Szymański
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Komisja Nadzoru Finansowego stwierdziła wygaśnięcie decyzji w sprawie zalecenia PKO BP, na poziomie skonsolidowanym, przestrzegania dodatkowego wymogu kapitałowego, podał bank.

KNF stwierdziła wygaśnięcie decyzji w sprawie zalecenia Bankowi, na poziomie skonsolidowanym, przestrzegania dodatkowego wymogu kapitałowego w celu zabezpieczenia ryzyka wynikającego z zabezpieczonych hipoteką walutowych kredytów i pożyczek dla gospodarstw domowych, ponad wartość wynikającą z wymogów obliczonych zgodnie z właściwymi przepisami prawa” – czytamy w komunikacie.

Czytaj także: PKO BP: 237 mln zł straty netto w III kw. 2022 roku; bank liczy na zyski w kolejnych kwartałach >>>

„Do chwili otrzymania powyższej decyzji, zgodnie z zaleceniem KNF, bank na poziomie skonsolidowanym zobowiązany był do utrzymywania funduszy własnych na pokrycie dodatkowego wymogu kapitałowego, w celu zabezpieczenia ryzyka wynikającego z walutowych kredytów hipotecznych dla gospodarstw domowych na poziomie 0,11 pkt. proc., który składał się co najmniej w 75% z kapitału Tier 1 (co odpowiada 0,08 pkt. proc.)” – czytamy również.

Decyzja KNF jest ostateczna i natychmiast wykonalna

Bank podkreśla, że zgodnie z ustawą  Prawo bankowe decyzja KNF jest ostateczna i natychmiast wykonalna.

PKO Bank Polski jest liderem polskiego sektora bankowego. Akcje banku od listopada 2004 r. notowane są na GPW. Aktywa razem banku wyniosły 418,09 mld zł na koniec 2021 r.

Źródło: ISBnews