PKO BP: pierwszy w Polsce leasing zwrotny płynnościowy z gwarancją COSME-Covid, 500 mln zł na wsparcie MŚP

PKO BP: pierwszy w Polsce leasing zwrotny płynnościowy z gwarancją COSME-Covid, 500 mln zł na wsparcie MŚP
PKO BP - Oddział - Rotunda (fot. PKO BP)
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
PKO Leasing uruchamia pierwszą na polskim rynku ofertę leasingu zwrotnego płynnościowego. W ramach gwarancji COSME-Covid Spółka przeznaczy 500 mln zł na wsparcie płynności finansowej małych i średnich przedsiębiorstw.

Oferta skierowana jest do właścicieli samochodów osobowych do 3,5 tony, będących klientami PKO Leasing, jak i PKO Banku Polskiego. Poprzez transakcję leasingu mogą oni odzyskać środki wydane na zakup pojazdu przy jednoczesnej możliwości jego dalszego użytkowana. Jednym z warunków skorzystania z oferty jest aktywna umowa leasingu lub posiadanie konta firmowego przez minimum 6 miesięcy.

Finansowanie na trudne czasy

– Jesteśmy liderem wśród firm leasingowych wykorzystujących unijne instrumenty finansowe. Podpisana obecnie umowa zwiększy maksymalną wartość portfela objętego wsparciem gwarancyjnym EFI o kolejne 1,9 mld zł. Dodatkowo, dzięki finansowaniu w ramach COSME–Covid, PKO Leasing może zaoferować swoim klientom wsparcie płynności finansowej w czasie pandemii – powiedział Mirosław Grzelak, wiceprezes PKO Leasing. 

Czytaj także: Koronawirus: kolejna pomoc dla przedsiębiorców, BGK ulepsza ofertę gwarancji z programu COSME >>>

COSME-Covid jest unikalnym produktem na polskim rynku. Spółka będzie oferować go co najmniej do końca tego roku. Natomiast standardowe wsparcie w ramach programu COSME będzie realizowane przez 2,5 roku od momentu podpisania umowy lub do wyczerpania środków. Co więcej, PKO Leasing planuje kontynuować prace na rzecz przystąpienia do kolejnych programów wspierających odbudowę gospodarek państw Unii po pandemii Covid.

– Plan Inwestycyjny dla Europy daje EFI szereg możliwości wspierania małych i średnich przedsiębiorstw w Polsce. Nowa umowa, którą podpisaliśmy z PKO Leasing przyczyni się do poprawy dostępu do finansowania dla polskich MŚP, szczególnie teraz, gdy biznes boryka się ze skutkami pandemii – powiedział Alain Godard, prezes Europejskiego Funduszu Inwestycyjnego.

Leasing zwrotny płynnościowy

Istotą leasingu zwrotnego jest sprzedaż środka trwałego firmie leasingowej przez przedsiębiorcę, a następnie, na podstawie podpisanej umowy cywilnoprawnej, możliwość użytkowania przedmiotu. Oznacza to, że wraz z chwilą sprzedaży oraz zawarcia umowy leasingowej właścicielem przedmiotu staje się firma leasingowa. Jednak użytkownikiem przedmiotu cały czas pozostaje przedsiębiorstwo.

W PKO Leasing można skorzystać z takiego finansowania w ramach gwarancji COSME-Covid. 

– Warunkiem jest posiadanie używanego samochodu osobowego lub dostawczego do 3,5 tony od co najmniej 60 dni. Leasing zwrotny płynnościowy z gwarancją COSME-Covid obejmuje finansowanie samochodu o wartości do 150 tys. zł. Leasingodawca finansuje wartość przedmiotu do 80 proc. wyceny wykonanej przez DEKRA – podkreśla Izabela Fotyga, dyrektor ds. Rozwoju Produktów w PKO Leasing.

Dzięki takiemu finansowaniu przedsiębiorca może zyskać dodatkowe środki na bieżącą działalność firmy. Taka forma finansowania inwestycji była do tej pory mało popularna, jednak w tak zmiennym otoczeniu rynkowym oferta leasingu płynnościowego zwrotnego może spotkać się z większym zainteresowaniem klientów.

Gwarancje COSME x3

Poprzednią umowę gwarancyjną PKO Leasing i EFI podpisały w październiku 2018 roku. To już trzecia transza finansowania z Planu Inwestycyjnego dla Europy. Dwa lata temu kwota finansowania była rekordowa i wynosiła 1,5 mld zł. Obecna umowa zakłada budowę portfela na poziomie jeszcze wyższym, bo aż 1,9 mld zł. PKO Leasing od 18 lat aktywnie współpracuje z bankami rozwoju, takimi jak np. Europejski Bank Inwestycyjny, realizując w tym czasie umowy finansowania o wartości 9 mld zł oraz pozyskując unijne gwarancje na portfele o wartości ponad 4 mld zł. W ramach dotychczasowych umów, spółka zrealizowała ponad 180 tys. transakcji i sfinansowała potrzeby 100 tys. klientów.

Oferta PKO Leasing w ramach programu COSME jest przeznaczona dla przedsiębiorców z sektora MŚP, tzn. zatrudniających mniej niż 250 pracowników, o przychodach poniżej 50 mln euro, bądź sumie bilansowej poniżej 43 mln euro. Z finansowania mogą skorzystać m.in. przedsiębiorcy niedysponujący środkami na wpłatę wstępną, bez historii kredytowej, bądź o krótkim okresie działalności (start-upy). Dzięki wsparciu UE, PKO Leasing zaproponuje im m.in. wydłużony okres spłaty oraz obniżone wymagania dotyczące zabezpieczenia. Możliwe będzie również obniżenie do zera wstępnej opłaty leasingowej. Finansowanie z gwarancją EFI może być wykorzystane m.in. na zakup samochodu osobowego, maszyn i urządzeń oraz środków transportu ciężkiego, tzn. ciągników siodłowych, naczep i przyczep. Z oferty będą mogli skorzystać przedsiębiorcy ze wszystkich sektorów, w tym producenci, przedsiębiorcy budowlani, przewoźnicy, firmy usługowe oraz rolnicy.

Źródło: PKO Bank Polski / PKO BP