PKO BP kibicuje łazikom marsjańskim

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

Zawody European Rover Challenge z udziałem prototypu łazika marsjańskiego RED opracowanego przez studentów Wydziału Mechanicznego Politechniki Białostockiej będą trwały od 10 do 13 września w Jasionce, w województwie podkarpackim. Bank jest sponsorem głównym robota.

PKO Bank Polski od lat wspiera projekty młodych konstruktorów. Poprzednik obecnego modelu łazika – #next w ubiegłym roku zapewnił zespołowi studentów z Politechniki Białostockiej wicemistrzostwo w zawodach European Rover Challenge, natomiast Hyperion 2 tryumfował w University Rover Challenge 2014 w USA.

– Od wielu lat współpracujemy z Politechniką Białostocką i wspieramy konstruktorów łazika marsjańskiego. Każda nowa wersja robota opracowywana przez studentów Wydziału Mechanicznego robi na nas duże wydarzenie. I jak się okazuje nie tylko na nas – kolejne prototypy zdobywają uznanie w Europie i na świecie. Nasze zaangażowanie w projekt młodych naukowców to inwestycja w przyszłość i wiele wskazuje na to, że wcale niezbyt odległą – mówi Wojciech Tarasiuk, dyrektor Regionu Bankowości Detalicznej w Białymstoku PKO Banku Polskiego.

Już w 2021 roku wystartuje misja kosmiczna ExoMars, podczas której profesjonalny łazik marsjański ma wylądować na powierzchni Czerwonej Planety. W misji Europejskiej Agencji Kosmicznej weźmie udział robot wyposażony w urządzenie wykonane przez polską firmę – SENER Polska. Wyprodukuje ona część łączącą urządzenie z lądownikiem i zapewniającą mu zasilanie potrzebne w dotarciu na powierzchnię Marsa. W ramach misji ExoMars, w tym roku wystrzelono już sondę wraz z lądownikiem. Na 2020 rok planuje się wysłanie m.in. łazika ExoMars Rover. Będzie on wyposażony w zestaw narzędzi badawczych, pozwalających lepiej rozpoznać warunki panujące na Marsie a tym samym lepiej przygotować astronautów.

Konstrukcja analoga łazika marsjańskiego RED Politechniki Białostockiej to najwyższa technologia sprawdzona w ekstremalnych warunkach symulujących misje marsjańskie. Jego możliwości testowano choćby podczas konkursu University Rover Challenge 2016 w Utah w USA. Do jego zadań należało m.in. dokonanie naprawy zepsutego urządzenia, pokonanie przeszkód w postaci wzniesień, a ponadto zadania serwisowe, np. napełnienie reaktora paliwem. RED wyposażony jest w robotyczne ramię, trójpalczasty chwytak i koszyki do transportu ładunku, ma także pięć kamer pokładowych. Jest przygotowany do tego, by m.in.: pobrać próbkę ziemi z głębokości 5 cm i zmierzyć temperaturę terenu na głębokości 10 cm.

– Nawet jeśli głośno się o tym nie mówi, Polska jest krajem niezwykle zaangażowanym w kwestie technologii kosmicznych. Co więcej jest krajem, w którym dorasta pokolenie specjalistów w tej dziedzinie. Przykład? W zawodach European Rover Challenge startują 44 drużyny z całego świata w tym aż 16 zespołów z Polski. To więcej niż z jakiegokolwiek innego kraju – mówi dr inż. Justyna Tołstoj-Sienkiewicz z Politechniki Białostockiej.

PKO Bank Polski aktywnie wspiera środowisko akademickie. Dzięki jego wsparciu powstają nowatorskie projekty i rozwiązania zmieniające świat oraz promujące nasz kraj. We współpracy z Politechniką Gdańską opracowuje największy w Polsce kompleksowy system biometryczny pozwalający identyfikować klientów banku, m.in. na podstawie układu naczyń krwionośnych dłoni czy po głosie. Bank angażuje się także projekty młodych informatyków i programistów Uniwersytetu Warszawskiego, których drużyna już 14 razy stawała na najwyższym stopniu podium w Akademickich Mistrzostwach Europy Środkowej w Programowaniu Zespołowym i jest 5 drużyną na świecie.

Źródło: PKO Bank Polski