PKO Bank Polski współfinansuje budowę Portu Czystej Energii

PKO Bank Polski współfinansuje budowę Portu Czystej Energii
Fot. PKO BP
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
PKO Bank Polski współfinansuje budowę Portu Czystej Energii, czyli zakładu termicznego przekształcania odpadów komunalnych w Gdańsku. Kwota udzielonego przez bank kredytu na współfinansowanie wydatków inwestycyjnych to 60 mln zł.

PKO Bank Polski podpisał umowę kredytową ze spółką Port Czystej Energii – inwestorem przedsięwzięcia. Inwestycja jest również współfinansowana z bezzwrotnej dotacji ze środków Unii Europejskiej w kwocie ok. 271 mln zł oraz pożyczki NFOŚiGW. Wartość netto inwestycji wynosi ok. 610 mln zł. Gdańska spalarnia powstaje w ramach Partnerstwa Publiczno-Prywatnego, a jej generalnym wykonawcą jest konsorcjum firm: WeBuild S.p.A. – lider konsorcjum, TM.E. S.p.A. – Termomeccanica Ecologia oraz TIRU S.A.

Czytaj także: Sześć banków otrzymało mandat na organizację emisji 10-letnich euroobligacji >>>

– Dziękujemy za zaufanie Portowi Czystej Energii i cieszymy się, że jako lider polskiego sektora bankowego możemy uczestniczyć w największym realizowanym obecnie w Gdańsku projekcie infrastrukturalnym, który ma istotne znaczenie dla regionu. Dzięki budowie nowoczesnej spalarni Gdańsk stanie się jednym z miast europejskich, które skutecznie odpowiadają na współczesne wyzwania w zakresie ochrony środowiska – mówi Mariusz Noch, dyrektor Departamentu Klienta Sektora Publicznego w PKO Banku Polskim.

– Umowa, którą podpisaliśmy z PKO Bankiem Polskim to domknięcie finansowania budowy Portu Czystej Energii wraz z rezerwą inwestycyjną. Obecne warunki rynkowe i zmieniające się otoczenie biznesowe wpłynęły na konieczność pozyskania przez spółkę dodatkowego finansowania. Procedowanie umowy przebiegło sprawnie, a bank dostosował warunki oferty do naszych potrzeb, czyniąc ją najkorzystniejszą spośród wszystkich banków biorących udział w postępowaniu – skomentował podpisanie umowy Sławomir Kiszkurno, prezes zarządu Portu Czystej Energii.

Port Czystej Energii

Port Czystej Energii to nowoczesna instalacja umożliwiająca produkcję energii elektrycznej i ciepła z odpadów nienadających się do recyklingu. Odzyskiwana energia z odpadów jest energią zieloną, gdyż nie pochodzi z tradycyjnych – kopalnych źródeł, a wysokosprawny system oczyszczania spalin pozwoli bardzo skutecznie ograniczyć emisje do środowiska. Do gdańskiej instalacji trafiać będą odpady z Gdańska i 34 pomorskich gmin. Uwzględniając koszty związane z obowiązkiem dostosowania instalacji do nowych wymogów środowiskowych (BAT), koszt inwestycji wynosi ok. 610 mln zł, z czego blisko 271 mln zł stanowi bezzwrotne dofinansowanie z Funduszu Spójności UE w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020. Zgodnie z planem instalacja ma powstać do końca 2023 roku.

PKO BP od wielu lat wspiera samorządy

PKO Bank Polski jest kluczowym partnerem finansowym dla strategicznych samorządowych grup kapitałowych i jest liderem na rynku pod względem finansowania projektów infrastrukturalnych. Bank od wielu lat wspiera samorządy w finansowaniu inwestycji, które mają bezpośrednie przełożenie na dobrobyt mieszkańców. Przykładem projektu zrealizowanego w ramach Partnerstwa Publiczno-Prywatnego jest nowoczesna spalarnia odpadów komunalnych w Poznaniu współfinansowana przez PKO Bank Polski. Całkowity koszt budowy instalacji wyniósł 832 mln zł. Bank podpisał także umowę na kredyt konsolidacyjny z Kolejami Dolnośląskimi. Umożliwi on kontynuację projektu taborowego. Dzięki temu w najbliższych latach do dyspozycji Kolei Dolnośląskich trafi 19 nowych składów. PKO Bank Polski (w ramach konsorcjum z BGK) jest kredytodawcą dla realizowanego przez samorząd województwa projektu budowy Dolnośląskiego Centrum Sportu w Jakuszycach o wartości 186 mln zł.

PKO Bank Polski obsługuje ok. 280 jednostek samorządu terytorialnego, a ofertę elastycznie dopasowuje do potrzeb samorządów wszystkich szczebli i spółek komunalnych. Jest także liderem emisji obligacji komunalnych z ok. 40 proc. udziałem w rynku.

Źródło: PKO Bank Polski / PKO BP