PKO Bank Polski finansuje polski przemysł stoczniowy

PKO Bank Polski finansuje polski przemysł stoczniowy
Źródło: PKO BP
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
PKO Bank Polski jest w konsorcjum banków, które podpisały umowę finansowania ze stocznią Remontowa Shipbuilding. Banki udzieliły Stoczni odnawialnych linii na gwarancje i akredytywy o łącznej wartości 150 mln zł.

Stocznia w ramach zamówienia dla Marynarki Wojennej RP kieruje budową niszczycieli min Kormoran II. Stocznia posiada niezbędne doświadczenie do realizacji zamówienia rządowego – zbudowała już trzy analogiczne jednostki, z których dwie zostały już przekazane, a trzecia jest w fazie prób zdawczo-odbiorczych. Jej zdanie planowane jest do końca tego roku.

Czytaj także: PKO BP zarobił na zakupie i sprzedaży akcji PKN Orlen; akcje trafiły do funduszy>>>

PKO BP i mBank zapewnią linie gwarancyjne

Konsorcjum banków tworzą mBank oraz PKO Bank Polski z udziałem po 50%. Banki zapewnią linie gwarancyjne potrzebne do obsługi kontraktów z dostawcami i podwykonawcami.

– Cieszymy się z naszego udziału w tym projekcie. Rozwiązanie, które konsorcjum zaproponowało stoczni Remontowa Shipbuilding jest przykładem indywidualnego podejścia do potrzeb klienta w zakresie limitów na gwarancje i akredytywy. Przemysł stoczniowy jest ważnym elementem polskiej gospodarki. Dzięki doświadczeniu i realizacji zamówienia jednostek typu Kormoran II, Remontowa Shipbuilding ugruntowuje swoje strategiczne znaczenie dostawcy na rzecz MON – mówi Ilona Wołyniec, dyrektor Pionu Relacji z Klientami Strategicznymi i Finansowania Projektów w PKO Banku Polskim.

Czytaj także: Prezes Pekao: problem z płynnością jest na tyle duży, że banki walczą na lokaty>>>

– Dzięki uzyskanym gwarancjom bankowym jesteśmy w stanie realizować nowe zamówienia zarówno na rynku krajowym, jak i zagranicznym. Finansowanie projektu jest niezbędnym warunkiem dla sprawnej realizacji kontraktów od momentu ich podpisania aż do przekazania w pełni wyposażonych jednostek. Cieszymy się, iż możemy liczyć na wsparcie i zrozumienie ze strony polskich banków – mówi Jacek Flasiński, Członek Zarządu ds. Finansowych w stoczni Remontowa Shipbuilding.

Okręty typu Kormoran II służą do poszukiwania, identyfikacji i zwalczania min morskich, prowadzenia rozpoznania torów wodnych, przeprowadzania innych jednostek przez akweny zagrożenia minowego, stawiania min oraz zdalnego sterowania samobieżnymi platformami przeciwminowymi.

Program Modernizacji Technicznej Sił Zbrojnych

Stocznia Remontowa Shipbuilding aktywnie uczestniczy w Programie Modernizacji Technicznej Sił Zbrojnych. Do końca tego roku zostanie przekazany trzeci niszczyciel min typu Kormoran II, a realizacja kolejnych trzech okrętów tej serii już się rozpoczęła. Od 2021 r. stocznia jest członkiem konsorcjum powołanego do budowy fregat pod kryptonimem Miecznik odbudowujących zdolności operacyjne Marynarki Wojennej, bezpieczeństwo szlaków żeglugowych oraz wzmacniających pozycję Polski na arenie międzynarodowej. Doświadczenie zdobyte podczas budowy ponad 600 nowoczesnych okrętów wojennych oraz jednostek specjalistycznych stanowi gwarancję jej niezawodności i pomyślnej realizacji kolejnych zleceń.

Grupa Kapitałowa PKO Banku Polskiego wspiera swoich klientów w realizacji strategicznych projektów inwestycyjnych poprzez doradztwo zarówno w doborze formy finansowania, jak i elastycznych warunków finansowania dopasowanych do prowadzonej działalności. W ramach oferty produktowej Grupy, klienci korporacyjni mogą korzystać również z produktów i usług leasingowych oraz faktoringowych.

Źródło: PKO Bank Polski / PKO BP