PKN Orlen przejmuje Ruch, chce rozwijać segment usług kurierskich i nowe formaty gastronomiczno-sklepowe

PKN Orlen przejmuje Ruch, chce rozwijać segment usług kurierskich i nowe formaty gastronomiczno-sklepowe
Źródło: RUCH SA
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
PKN Orlen przejmuje kontrolę nad spółką Ruch, obejmując 65 proc. jej akcji - podał koncern w komunikacie prasowym. Orlen chce m.in. rozwijać segment usług kurierskich oraz nowe formaty gastronomiczno-sklepowe.

„Otwieramy kolejny rozdział w historii spółki Ruch, obejmując wyłącznie nowe akcje wyemitowane przez spółkę. Dzięki przejęciu kontroli możemy już wykorzystać pewne synergie, które wzmocnią spółkę i równolegle wprowadzą nasz biznes detaliczny na wyższy poziom” – powiedział, cytowany w komunikacie prasowym, prezes PKN Orlen Daniel Obajtek.

Na bazie spółki Ruch chcemy m.in. rozwijać segment usług kurierskich oraz nowe formaty gastronomiczno-sklepowe.

„Poprzez efektywne wykorzystanie aktywów Ruch i Grupy Orlen znacząco wzbogacimy naszą ofertę” – dodał.

Przejęcie kontroli nad spółką to efekt decyzji walnego zgromadzenia akcjonariuszy Ruchu o podwyższeniu kapitału zakładowego spółki, co wiąże się z emisją nowych akcji.

Pozostałymi akcjonariuszami Ruchu będą PZU i PZU Życie oraz Alior Bank.

Koncern chce rozwijać obszar detaliczny

Jak podano, koncern chce rozwijać obszar detaliczny oparty o lokalizacje poza stacjami paliw i kompleksowe usługi dla klientów.

„Segment detaliczny w Polsce ma olbrzymi potencjał. Widać to na przykładzie wyników PKN Orlen – tylko w trzecim kwartale br. ten obszar wypracował rekordowy zysk EBITDA na poziomie 1 mld zł. Jednocześnie plany rozwoju biznesu detalicznego wpisują się w trendy w Europie Środkowo-Wschodniej” – napisano.

PKN Orlen złożył spółce Ruch warunkową ofertę finansowania w związku z zamiarem przejęcia kontrolnego pakietu akcji spółki 11 kwietnia 2019 r. Decyzję poprzedziło badanie due dilligence spółki i wypracowanie kierunków działań restrukturyzacyjnych. 

Czytaj także: Spółka Alior Banku kupiła 100 proc. akcji Ruchu za 1 zł >>>

Ruch jest organizatorem sieci saloników prasowych i kiosków w Polsce, jak również prowadzi działalność w zakresie dystrybucji prasy i książek (w tym sprzedaż internetową), a także usług kurierskich (usługa „Paczka w Ruchu”). Ruch kontroluje również spółki prowadzące działalność w zakresie m.in. zarządzania nieruchomościami, usług wsparcia biznesowego, prenumeraty oraz marketingu.

Grupa PKN Orlen zarządza sześcioma rafineriami w Polsce, Czechach i na Litwie, prowadzi też działalność wydobywczą w Polsce i w Kanadzie. Jej skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 111,2 mld zł w 2019 r. Spółka jest notowana na GPW od 1999 r.

Źródło: PAP BIZNES, ISBnews