PKN Orlen przejmie Ruch do końca roku? Alior Bank: proces restrukturyzacji przebiega zgodnie z planem

PKN Orlen przejmie Ruch do końca roku? Alior Bank: proces restrukturyzacji przebiega zgodnie z planem
Źródło: RUCH SA
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Proces restrukturyzacji Ruchu przebiega zgodnie z planem i powinien zakończyć się przejęciem przez PKN Orlen do końca tego roku, poinformował prezes Alior Banku Krzysztof Bachta. Przy pozytywnym scenariuszu, bank oczekuje spadku odpisów na tę ekspozycję w tym roku.

Krzysztof Bachta, prezes @AliorBankSA: zakładamy, że do końca roku proces restrukturyzacji #RUCH powinien zakończyć się przejęciem przez @PKN_ORLEN

„Proces restrukturyzacji przebiega w tej chwili zgodnie z planem. W praktyce czekamy teraz na zatwierdzenie układów z wierzycielami. Zakładamy, że do końca roku proces restrukturyzacji powinien zakończyć się przejęciem przez PKN Orlen” – powiedział Bachta podczas konferencji prasowej.

„Przy pełnym sukcesie tego projektu oznacza to, że odpisy by nam spadły, dlatego, że nasza redukcja tego zadłużenia, którą w ramach wsparcia w procesie restrukturyzacji zagwarantowaliśmy to 85%. To oznacza, że w praktyce mielibyśmy ok. 87 mln zł odpisów na tę ekspozycję. Oczywiście na dziś, nie jest pewne, że to się zakończy sukcesem, stąd odpisy są wyższe ze względów ostrożnościowych” – powiedział także.

Obecnie odpisy są na poziomie 100 mln zł, dodał.

W połowie kwietnia Alior Bank zawarł porozumienie w sprawie warunków transakcji pomiędzy bankiem, PKN Orlen oraz Powszechnym Zakładem Ubezpieczeń (PZU) w sprawie przejęcia 100% akcji Ruch w restrukturyzacji i sprzedaży ich na rzecz PKN Orlen.

Nabycie akcji przez PKN Orlen nastąpi po spełnieniu warunków przewidzianych w porozumieniu tj. m.in.: 1. prawomocnego stwierdzenia wykonania układów zawartych w przyspieszonych postępowaniach układowych spółki, 2. uzyskaniu przez strony porozumienia zgód korporacyjnych oraz 3. wydaniu przez prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów lub Komisję Europejską zgody na nabycie akcji przez PKN Orlen.

PKN Orlen złożył ofertę finansowania Ruchu z zamiarem przejęcia akcji

Porozumienie zostało zawarte w związku ze złożeniem 11 kwietnia br. przez PKN Orlen oferty finansowania Ruchu z zamiarem przejęcia akcji.

Alior Bank koncentruje swoją działalność na usługach bankowości detalicznej i korporacyjnej. Podmioty zależne Alior Banku prowadzą działalność m.in. w zakresie usług leasingowych, informatycznych, faktoringu i asset management. Bank rozpoczął działalność w listopadzie 2008 roku. Zadebiutował na warszawskiej giełdzie w grudniu 2012 r.

Źródło: ISBnews