PKN Orlen będzie współpracowac z NP Baltic Wind przy projekcie farmy wiatrowej na Bałtyku

PKN Orlen będzie współpracowac z NP Baltic Wind przy projekcie farmy wiatrowej na Bałtyku
Fot. stock.adobe.com/artjazz
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
PKN Orlen, Baltic Power oraz NP Baltic Wind, spółka kanadyjskiej grupy Northland Power Inc., zawarły umowę joint venture w sprawie współpracy przy projekcie morskiej farmy wiatrowej o mocy do 1,2 GW - podał Orlen w komunikacie. Kanadyjska spółka obejmie docelowo 49 proc. udziałów w farmie, w tym roku planuje zainwestować w rozwój projektu około 290 mln zł.

Przedmiotem umowy jest przygotowanie, budowa i eksploatacja przez spółkę Baltic Power, w której obecnie 100 proc. udziałów posiada Orlen, morskiej farmy wiatrowej zlokalizowanej w Polskiej Wyłącznej Strefie Ekonomicznej na Morzu Bałtyckim o maksymalnej mocy do 1200 MW.

Zgodnie z postanowieniami umowy docelowo NP Baltic Wind obejmie 49 proc. udziałów w Baltic Power, w wyniku serii podwyższeń kapitału, pozostałe 51 proc. udziałów pozostanie w posiadaniu PKN Orlen.

NP Baltic Wind chce zainwestować w Baltic Power ok. 290 mln zł w 2021 r.

Jako część wkładów pieniężnych wnoszonych na pokrycie udziałów obejmowanych przez NP Baltic Wind w Baltic Power, NP Baltic Wind planuje w 2021 roku zainwestować w rozwój projektu około 290 mln zł.

Czytaj także: Prezydent podpisał ustawę o morskich farmach wiatrowych >>>

Rozpoczęcie budowy morskiej farmy wiatrowej planowane jest w 2023 r.

Rozpoczęcie budowy morskiej farmy wiatrowej planowane jest w 2023 roku, a oddanie inwestycji do użytkowania planowane jest na rok 2026. Umowa została zawarta na 35 lat, po tym terminie przekształca się w umowę na czas nieokreślony.

Sfinalizowanie transakcji będzie możliwe po uzyskaniu zgody urzędu antymonopolowego. Do tego czasu umowa ma charakter warunkowy.

„Połączenie naszych lokalnych doświadczeń, wynikających z zaawansowanych prac przygotowawczych, z globalnym know-how Northland Power pozwoli nam szybko i efektywnie realizować kolejne etapy inwestycji. Cieszymy się, że pozyskaliśmy partnera, którego model biznesowy i wizja transformacji energetycznej pokrywa się z długofalowymi planami Grupy Orlen” – powiedział, cytowany w komunikacie prasowym, Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen.

Northland Power Inc. to notowana na giełdzie w Toronto kanadyjska firma z ponad 30-letnim doświadczeniem w zakresie projektowania, realizacji i zarządzania projektami energetycznymi. Jej nisko- i zeroemisyjne aktywa energetyczne obejmują łącznie 2,6 GW funkcjonujących mocy wytwórczych oraz 1,4 GW mocy w fazie budowy lub zaawansowanego procesu planowania.

Jak podano, Northland Power Inc., jedna z największych na świecie firm działających w obszarze morskiej energetyki wiatrowej, jest deweloperem, właścicielem i operatorem morskich elektrowni wiatrowych działających w Europie, a także projektów realizowanych obecnie w Azji. Moce zainstalowane w morskiej energetyce wiatrowej spółki wynoszą niemal 1,2 GW (trzy farmy na Morzu Północnym). Spółka prowadzi też prace nad przygotowaniem do realizacji projektu offshore zlokalizowanego w Cieśninie Tajwańskiej o mocy całkowitej 1 GW, ma we wczesnej fazie przygotowań projekty w Japonii (600 MW) oraz Korei Południowej (1 GW).

Źródło: PAP BIZNES