Piotr Trąbiński z MFW: wojna w Ukrainie to oprócz wyzwań szansa, np. dla polskiego rolnictwa

Piotr Trąbiński z MFW: wojna w Ukrainie to oprócz wyzwań szansa, np. dla polskiego rolnictwa
Fot. stock.adobe.com/toshi8
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Wojna na Ukrainie to z punktu widzenia Polski przede wszystkim konieczność poradzenia sobie z kwestią uchodźców, ich ulokowania i zintegrowania. Jednak oprócz wyzwań ta trudna sytuacja może zrodzić także szanse, np. dla polskiego rolnictwa, które może zwiększyć eksport w obliczu rosnących cen żywności na świecie, uważa dyrektor wykonawczy w Międzynarodowym Funduszu Walutowym (MFW) Piotr Trąbiński.

„Jeśli chodzi o Polskę, pierwsza fala transmisji to są uchodźcy. To jest coś, z czym władze muszą sobie poradzić, muszą przygotować dobre i solidne polityki, które zaadresują zarówno kwestie utrzymania uchodźców, jak i zintegrowania ich z naszym rynkiem wewnętrznym. Trzeba także zastanowić się, co dalej i jak Polska może odnaleźć się w tym kryzysie. Każdy taki kryzys to jest wyzwanie, ale też szansa, która np. pojawia się być może przed Polską, to wyższe ceny żywności. Jeżeli potrafimy wykorzystać je na naszą korzyść, dla polskiego eksportu i może zintegrować [w sektorze rolno-spożywczym] tę większą falę uchodźców, która teraz jest w naszym kraju, to na pewno jest to coś, co warto rozważyć” – powiedział Trąbiński dziennikarzom w kuluarach LSE SU Polish Economic Forum 2022 w Londynie – konferencji zorganizowanej przez Polish Business Society. Agencja ISBnews była patronem medialnym wydarzenia, partnerem strategicznym było Bain & Company.

Ocena skutków wojny i sankcji

Dyrektor poinformował, że Fundusz jest obecnie na etapie dokonywania oceny skutków zarówno wojny, jak i sankcji, które są wprowadzane.

„To jest pierwszy etap naszej pracy. Żeby móc dokonać pełnej oceny, potrzebujemy danych, a te dane wymagają trochę czasu. Pełna ocena skutków będzie się prawdopodobnie pojawiała w ciągu najbliższych tygodni. Po zakończeniu fazy dokonywania oceny skutków, następna faza to rekomendacje, które Fundusz może dać zarówno dla globalnej gospodarki, jak i dla krajów, które są bezpośrednio narażone czy zmagają się z konsekwencjami wojny, z konsekwencjami sankcji gospodarczych nałożonych na Rosję” – wyjaśnił Trąbiński.

Świat po kryzysie stanął przed wieloma wyzwaniami

Podkreślił, że choć MFW nie ma jeszcze gotowego scenariusza na to, co będzie się działo mniej więcej od połowy 2022 r. ze względu na zbyt dużą dynamikę obecnej sytuacji, to jednak nie ulega wątpliwości, że świat po kryzysie stanął przed wieloma wyzwaniami.

Wojna i jej konsekwencje, konsekwencje sankcji dodają do tych wyzwań, tak jakbyśmy dolewali oliwy do ognia.

„Na pewno te wyzwania są w tej chwili dużo większe i niestety, będą one rozłożone nierówno na świecie. Tzn. te kraje, które mają np. bliskie kontakty handlowe z Rosją będą miały dużo większe wyzwania niż te, które takich relacji nie miał. Kraje, które bardziej polegają na zasobach takich,jak energia, gaz, ropa czy żywność będą na pewno narażone na dużo większy szok niż te, które są samowystarczalne w tym zakresie” – stwierdził dyrektor.

Więcej najnowszych wiadomości na temat wojny w Ukrainie >>>

W listopadzie 2020 r. Trąbiński rozpoczął 2-letnią kadencję na stanowisku dyrektora wykonawczego w MFW IMFNews. Tym samym Polska objęła przewodnictwo w konstytuancie, do której należą również: Szwajcaria, Azerbejdżan, Serbia, Kazachstan, Kirgistan, Tadżykistan, Turkmenistan i Uzbekistan.

Źródło: ISBnews