Pierwszy w Polsce interaktywny kurs online dotyczący sztucznej inteligencji w biznesie

Pierwszy w Polsce interaktywny kurs online dotyczący sztucznej inteligencji w biznesie
Źródło: Szkoła Biznesu PW
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Wkrótce biznes będzie potrzebować wykwalifikowanych menedżerów i specjalistów przygotowanych do opracowywania strategii, znających podstawy uczenia maszynowego i biegle orientujących w praktycznych aspektach wdrożeń AI. Szkoła Biznesu Politechniki Warszawskiej właśnie uruchomiła zapisy na pierwszy w Polsce interaktywny kurs online, poświęcony zastosowaniu sztucznej inteligencji w biznesie.

#AndrzejWodecki: Interaktywne zajęcia będą łączone z pracą zespołową nad własnym projektem, a także skoncentrowane na biznesowej stronie projektów wdrożeń #AI #BigData #Przemysł40 @PW_edu @parpgovpl

Już za dwa lata nowe technologie mają zapewnić 133 milionów nowych miejsc pracy, a za pięć – wartość globalna całego sektora AI ma wynieść blisko 190 mld dolarów.

Prognozy i nadzieje dla polskiej gospodarki są równie ambitne – według PARP w naszym kraju do 2025 r. powinno powstać 700 firm wykorzystujących sztuczną inteligencję, co ma przełożyć się na zapotrzebowanie na 200 tys. specjalistów w sektorze.

Do 2025 r., według PARP, z AI będzie korzystać 97% największych globalnych graczy.[1] To już więc nie melodia odległej przyszłości, ale teraźniejszość, i to bardzo realna, na wyciągnięcie ręki. I nie do końca pokrywająca się z tym, co znamy z filmów science-fiction, w których często przedstawiana jest jako potencjalne zagrożenie.

W rzeczywistości to przede wszystkim ogromna szansa na rozwój. Sztuczna inteligencja jest i będzie głównym motorem napędowym Przemysłu 4.0, opartego o rozszerzone technologie informacyjne, roboty czy komputery o wysokiej mocy obliczeniowej, ale również o Big Data czy właśnie wspomnianą AI.

Czytaj także: Jak dealerzy samochodowi współpracują ze sztuczną inteligencją?


Praca na żywym organizmie

Nie dziwi więc, że wobec postępującego rozwoju technologicznego dojdzie do daleko idących zmian na rynku pracy. Specjaliści są potrzebni już teraz, a wkrótce popyt na ich usługi jeszcze bardziej się zwiększy. Umiejętność korzystania z AI, Big Data czy analityki danych za kilka lat będzie jedną z najbardziej pożądanych kompetencji ‒ również dla nowoczesnych menedżerów średniego i wyższego szczebla.

Dlatego Szkoła Biznesu Politechniki Warszawskiej już teraz rozpoczęła prace nad interaktywnym kursem online z zakresu wykorzystania AI w biznesie. Kurs „Sztuczna Inteligencja w Biznesie” to pierwsze tego typu przedsięwzięcie w Polsce, oparte na modelu „Instructor-Guided Project-Based Learning”. Uczestnicy będą się uczyć wdrożeń AI, opracowując projekty, przy wsparciu mentora-praktyka z wieloletnim doświadczeniem.

dr hab. Andrzej Wodecki, autor i opiekun merytoryczny kierunku Sztuczna Inteligencja w biznesie i wykładowca programów MBA Szkoły Biznesu Politechniki Warszawskiej

– To potwierdzony naukowo model, który udowadnia, że praca na żywym organizmie sprawdza się najlepiej i umacnia praktyczną wiedzę. Dodatkowo interaktywne zajęcia będą łączone z pracą zespołową nad własnym projektem, a także skoncentrowane na biznesowej stronie projektów wdrożeń AI.

Chodzi o to, by projekty były umiejętnie uzasadnione z punktu widzenia biznesu, a przy tym przynosiły maksimum korzyści – wyjaśnia dr hab. Andrzej Wodecki, autor i opiekun merytoryczny kierunku Sztuczna Inteligencja w biznesie i wykładowca programów MBA Szkoły Biznesu Politechniki Warszawskiej, specjalizujący się w systemach informacyjnych, biznesie elektronicznym, e-learningu oraz zarządzaniu innowacjami.

Czytaj także: Jak technologia 5G zmieni sposób prowadzenia biznesu?

Teoria, praktyka i certyfikat

Kurs rozpocznie się w połowie października 2020 r. i potrwa trzy miesiące, do końca stycznia 2021 r. Tematy wykładów to m.in. możliwości i zastosowania systemów AI, ich architektury, algorytmy i metody uczenia maszynowego, uzasadnienie biznesowe dla sztucznej inteligencji czy dobre praktyki i strategie wdrożenia w organizacji.

Część praktyczną, czyli przygotowanie projektu – stanowić będzie pięć komponentów: pomysły, architektura rozwiązania, uzasadnienie biznesowe, plan wdrożenia oraz prezentacja rozwiązania Zarządowi.

Warunkiem otrzymania certyfikatu ukończenia kursu jest udział w każdym z elementów pracy nad projektem grupowym.

Więcej informacji na temat rekrutacji oraz przebiegu i programu zajęć znajduje się na stronie internetowej Szkoły Biznesu Politechniki Warszawskiej.


[1] Źródło: https://www.parp.gov.pl/component/content/article/58357:do-2025-r-polska-bedzie-potrzebowac-ok-200-tys-specjalistow-zajmujacych-sie-sztuczna-inteligencja?utm_source=newsletter&utm_medium= email&utm_campaign=newsletter_parp

Źródło: Szkoła Biznesu Politechniki Warszawskiej