Pierwszy milion przelewów natychmiastowych w systemie Express ELIXIR. Statystyki systemów rozliczeniowych KIR S.A. w październiku 2014 r.

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

karta.platnicza.04.400x267W październiku br. Krajowa Izba Rozliczeniowa S.A. rozliczyła w systemie ELIXIR® ponad 145 mln transakcji o wartości blisko 363 mld zł. W systemie EuroELIXIR, obsługującym rozliczenia w euro, przetworzonych zostało 1,4 mln transakcji o wartości 8,3 mld euro.

Natomiast w systemie Express ELIXIR padły kolejne rekordy: tylko w tym miesiącu zrealizowanych zostało ponad 104 tys. przelewów natychmiastowych na kwotę prawie 480 mln zł – to najwyższe miesięczne wartości odnotowane od chwili uruchomienia systemu. Od czerwca 2012 r. Polacy dokonali łącznie ponad miliona przelewów natychmiastowych o wartości przekraczającej 5 mld zł.

W październiku br. w systemie ELIXIR® przetworzonych zostało  ponad 145 mln transakcji o łącznej wartości prawie 363 mld zł. W porównaniu z rokiem ubiegłym, ich liczba wzrosła o 9,8 mln, a wartość o 8 mld zł. Rekordową liczbę przelewów w systemie ELIXIR® zrealizowano w poniedziałek, 13 października. Tego dnia KIR S.A. rozliczyła ponad 9,4 mln transakcji o wartości 15,4 mld zł.

Liczba transakcji przetworzonych w systemie EuroELIXIR w minionym miesiącu sięgnęła 1,4 mln, a ich łączna wartość wyniosła 8,3 mld euro. Porównując rok do roku, wolumen transakcji był wyższy o 1,2 mld euro w stosunku do października 2013 r. (7,1 mld euro). Pod względem ilościowym odnotowano wzrost o ponad 258 tys. transakcji wobec analogicznego miesiąca w roku ubiegłym (1,2 mln przelewów).

Październik był kolejnym rekordowym miesiącem pod względem statystyk systemu Express ELIXIR – po raz pierwszy miesięczna liczba przetworzonych transakcji przekroczyła 100 tys. W ubiegłym miesiącu klienci banków zlecili ponad 104 tys. przelewów natychmiastowych na kwotę 480 mln zł. W stosunku do danych za październik 2013 r., liczba transakcji wzrosła prawie trzykrotnie (z 36 tys.), a ich wartość ponad dwukrotnie (z 210 mln zł). Od momentu uruchomienia systemu (w czerwcu 2012 r.), łącznie wykonano ponad milion przelewów natychmiastowych o wartości przekraczającej 5 mld zł. Milionowa transakcja zrealizowana została w poniedziałek, 13 października.

W kolejnych miesiącach spodziewamy się dalszego dynamicznego wzrostu liczby i wartości transakcji, wynikającego przede wszystkim z udostępniania przelewów natychmiastowych przez kolejne banki – mówi Michał Szymański, wiceprezes Zarządu Krajowej Izby Rozliczeniowej S.A. – Warto zauważyć, że Express ELIXIR zajmuje silną pozycję wśród systemów rozliczeniowych, obsługujących płatności natychmiastowe na świecie, a Polska jest w tym obszarze wśród pionierów innowacji. Z naszych doświadczeń korzystają organizacje rozliczeniowe z innych krajów, które planują lokalne wdrożenia na swoich rynkach  – komentuje M. Szymański.

Źródło: Krajowa Izba Rozliczeniowa S.A.