Pierwszą w Polsce biometryczną kartę płatniczą oferuje Bank Pocztowy

Pierwszą w Polsce biometryczną kartę płatniczą oferuje Bank Pocztowy
Źródło: Thales
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Od 20 grudnia 2021 r. w ręce klientów instytucjonalnych Banku Pocztowego trafiają pierwsze w Polsce karty biometryczne EMV. Dokonanie płatności tym środkiem płatniczym możliwe jest po biometrycznej weryfikacji odcisku palca posiadacza karty. Zastosowanie w bezstykowej karcie płatniczej uwierzytelniania biometrycznego znacząco zwiększa bezpieczeństwo środków, zapewnia użytkownikom prywatność oraz umożliwia przeprowadzanie transakcji przy zachowaniu dystansu społecznego. Za produkcję tego nowoczesnego rozwiązania odpowiada firma Thales, która przygotowała nie tylko kartę, lecz także odpowiada za jej opakowanie i dystrybucję, czytamy w komunikacie Firmy.

Od 20 grudnia w ofercie Banku Pocztowego dla klientów instytucjonalnych dostępna jest pierwsza w Polsce karta biometryczna. Przy jej użyciu autoryzacja transakcji niezależnie od kwoty następuje poprzez biometryczną weryfikację odcisku palca posiadacza karty.

Projekt, którego celem było wprowadzenie na polski rynek innowacyjnego środka płatniczego, trwał pięć miesięcy i obejmował współpracę Banku Pocztowego, Fiserv Polska S.A., Mastercard oraz Thales.

Firma przygotowuje ofertę kompleksową – poza opracowaniem karty z czytnikiem do biometrycznego kodowania odcisku palca, zapewnia nowoczesne opakowania, personalizację produktu oraz jego dystrybucję do finalnych użytkowników.

Czytaj także: Sukces eyePOS 2.0 na targach Gitex Technology Week w Dubaju

Pandemia wymusza innowacje

Trwająca pandemia COVID-19 sprzyja ograniczaniu obiegu gotówki, a najnowsze badania pokazują, że Polacy zdecydowanie wpisują się w ten trend[1]. Ponadto płatności kartą stanowią w Polsce 62% wszystkich transakcji[2][3]. Nowa karta płatnicza wykorzystująca uwierzytelnianie biometryczne umożliwia nowoczesne, szybkie i bezpieczne dokonywanie płatności bezgotówkowych.

W opracowywaniu nowych rozwiązań firma Thales, jako dostawca technologii biometrycznych, zwraca szczególną uwagę na bezpieczeństwo, a realizacja transakcji bezgotówkowych z zastosowaniem uwierzytelniania biometrycznego zapewnia jego bardzo wysoki poziom. Ten rodzaj uwierzytelniania uniemożliwia wykorzystanie karty przez osobę trzecią – w przypadku kradzieży czy zgubienia karty staje się ona bezużyteczna.

Jednocześnie bezstykowa transakcja jest wygodna, pozwala zachować konieczny w pandemicznej rzeczywistości dystans społeczny, a brak konieczności wpisywania kodu PIN ogranicza kontakt użytkownika z potencjalnymi wirusami.

Karta płatnicza wykorzystująca uwierzytelnianie biometryczne umożliwia nowoczesne, szybkie i bezpieczne dokonywanie płatności bezgotówkowych

Należy również podkreślić, że zapisany wzorzec biometryczny palca użytkownika pozostaje wyłącznie na karcie i nie jest przesyłany do systemów bankowych, terminala POS czy bankomatu, co gwarantuje posiadaczowi pełną prywatność.

Czytaj także: Czy już powinniśmy obawiać się totalnej inwigilacji biometrycznej?

Od stycznia karta biometryczna z homologacją dostępna dla MŚP

Nowy produkt, przewidziany obecnie w ofercie dla klientów instytucjonalnych Banku Pocztowego, w styczniu 2022 roku zostanie skierowany również do małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP). Stanowi on alternatywę szczególnie wygodną dla posiadaczy kont biznesowych.

Sposób zawierania transakcji za pomocą biometrycznej karty debetowej przypomina płatność mobilną, jednak bez konieczności rejestrowania karty np. w aplikacji mobilnej. Ponadto karta biometryczna EMV nigdy się nie rozładuje. Energię za każdym razem pobiera z terminala POS i nie potrzebuje baterii.

Oferowana Klientom Banku Pocztowego karta biometryczna Mastercard ma na awersie specjalny czytnik linii papilarnych spełniający bardziej rygorystyczne normy niż czytniki odcisków palca powszechnie wykorzystywane w smartfonach – jest to pierwsza karta posiadająca homologację laboratoriów niezależnych oraz akredytowanych przy Mastercard.

Sposób zawierania transakcji za pomocą biometrycznej karty debetowej przypomina płatność mobilną, jednak bez konieczności rejestrowania karty

Przed realizacją transakcji posiadacz karty musi przyłożyć palec do czytnika. Jeśli wzorzec biometryczny jest zgodny z tym zapisanym uprzednio, dioda na karcie zapala się na zielono i płatność zostaje zrealizowana. Natomiast gdy karty chce użyć osoba niepowołana, środki właściciela konta są bezpieczne: dioda na karcie zapala się na czerwono, a transakcja zostaje odrzucona.

Karty biometryczne dostępne tylko we Francji i w Polsce

‒ Dzięki udanej i szeroko zakrojonej współpracy z naszymi partnerami ten ambitny projekt zakończył się sukcesem i dziś Bank Pocztowy może zaoferować polskim klientom pierwszą kartę biometryczną EMV. Na polskim rynku płatności bezgotówkowych jest to wydarzenie przełomowe. Dotychczas w Europie z tego nowoczesnego rozwiązania mogli korzystać wyłącznie klienci francuscy.

Bank Pocztowy, dbając o swoich Klientów, postawił na innowacyjność i wygodę. Jestem przekonana, że posiadacze nowej karty docenią bezpieczeństwo i szybkość dokonywania transakcji, co przyczyni się do dalszej cyfryzacji rynku – podkreśla Agata Kontrym-Woś, członek Zarządu Thales DIS Polska odpowiadająca za obszar sprzedaży Banking & Payment Services.

Bank Pocztowy może zaoferować polskim klientom pierwszą kartę biometryczną EMV. Na polskim rynku płatności bezgotówkowych jest to wydarzenie przełomowe

‒ Thales jako dostawca nowych technologii to partner godny zaufania, co jest szczególnie ważne w tak wrażliwej dziedzinie jak usługi płatnicze i ochrona danych. Cieszymy się, że ta współpraca pozwala nam osiągać kolejne etapy na drodze cyfryzacji w bankowości, umożliwiając Klientom korzystanie z rozwiązań wygodnych i nowoczesnych, a jednocześnie bezpiecznych.

Z niecierpliwością czekamy na kontynuację projektu, by z karty biometrycznej mogli korzystać także indywidualni klienci Banku Pocztowego – komentuje Marcin Ledworowski, członek Zarządu Banku Pocztowego odpowiadający za Obszar Biznesu oraz IT.

Czytaj także: Nowe dowody osobiste z odciskami palców: można już składać wnioski, co trzeba wiedzieć?


[1] Raport Narodowego Banku Polskiego z kwietnia 2021 r. „Zwyczaje płatnicze w Polsce w 2020 r. Podstawowe wyniki badania”: blisko 35% badanych zadeklarowało zmianę zwyczajów płatniczych, blisko 82% z nich częściej płaci bezgotówkowo. (https://www.nbp.pl/systemplatniczy/zwyczaje_platnicze/zwyczaje_platnicze_Polakow_2020.pdf).

[2] Badanie przeprowadzone w październiku 2020 r. przez pracownię Pollster na zlecenie Warszawskiego Instytutu Bankowości (https://www.wib.org.pl/warto-bezgotowkowo-2020-pandemia-zmienia-zwyczaje-platnicze-polakow/).

[3] Według „Informacji o kartach płatniczych” Narodowego Banku Polskiego za w II kwartale 2021 r. liczba transakcji bezgotówkowych przy użyciu kart płatniczych wzrosła o 32% w porównaniu do analogicznego okresu 2020 r. i o 25% w porównaniu do roku 2019 (https://www.nbp.pl/systemplatniczy/karty/q_02_2021.pdf).

Źródło: Thales DIS Polska