Pierwsza inicjatywa kapitału izraelskiego na polskim rynku finansowym

Pierwsza inicjatywa kapitału izraelskiego na polskim rynku finansowym
Źródło: Beax via Wikimedia Commons [GFDL (http://www.gnu.org/copyleft/fdl.html), CC-BY-SA-3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/) or CC BY-SA 2.5-2.0-1.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.5-2.0-1.0)]
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
26 listopada br., w siedzibie Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie, przedstawiciele GPW oraz AgioFunds TFI, Beta Securities Poland i Domu Maklerskiego BOŚ podpisali list intencyjny dotyczący współpracy na rzecz rozwoju nowych produktów na polskim rynku kapitałowym oraz edukacji inwestorów. AgioFunds TFI przeprowadzi emisję pierwszego ETF-a w Polsce. Z kolei Dom Maklerski BOŚ będzie pełnił funkcję oferującego i animatora funduszy Beta ETF.

GPW, AgioFunds TFI, Beta Securities Poland oraz Dom Maklerski BOŚ podpisały list intencyjny o współpracy na rzecz promocji i rozwoju rynku Exchange Traded Funds (ETF) w Polsce oraz edukacji inwestorów

Warszawska giełda stawia na rozwój nowych produktów finansowych i uatrakcyjnienie polskiego rynku kapitałowego, czego dowodem jest podpisany dziś list intencyjny z AgioFunds TFI i DM BOŚ. Liczę, że współpraca polskiego TFI z izraelskim inwestorem przełoży się na wzrost zainteresowania ofertą produktową GPW. Przy tej okazji dziękuję naszym Partnerom za zaangażowanie oraz liczę na dalszą ścisłą współpracę na rzecz rozwoju produktów oraz edukacji finansowej inwestorów – mówi Marek Dietl, Prezes GPW.

Beta Securities Poland wspólnie z AgioFunds TFI i DM BOŚ pracują nad stworzeniem i wprowadzeniem na warszawskiej giełdzie pierwszych funduszy ETF pod nazwą Beta ETF, które będą replikować główne indeksy akcji polskich i zagranicznych oraz indeksy obligacji. Beta Securities jest własnością izraelskich finansistów, biorących udział w tworzeniu rynku ETF-ów w Polsce.

Beta ETF na indeks WIG20TR to odpowiedź na potrzeby inwestorów. Jest to pierwszy taki produkt wyemitowany według polskiego prawa, stworzony i zarządzany przez polskich ekspertów przy wykorzystaniu doświadczeń z rozwiniętego rynku ETF-ów w Izraelu. Pozwala w prosty i przejrzysty sposób mieć udział we wzroście wartości i rozwoju największych polskich spółek giełdowych, wchodzących w skład indeksu WIG20TR, którego wartość zależy również od dywidend wypłacanych posiadaczom akcji. Warto zaznaczyć, że dywidendy długoterminowo wpływają na wzrost wartości tego typu indeksów.

Celem jest zaoferowanie inwestorom cenionego i sprawdzonego instrumentu, który dzięki szerokiemu spektrum zastosowań zyskał ogromną popularność na rynkach praktycznie całego świata. Fundusze ETF są wiodącym segmentem rynku kapitałowego na wszystkich głównych giełdach oraz stanowią centralny element portfeli inwestycyjnych. Obecnie światowy rynek funduszy typu ETF wynosi ponad 5 000 mld USD  i składa się z ponad 5700 produktów ETF replikujących różne indeksy akcyjne, obligacyjne oraz towarowe. Instrumenty te cechuje elastyczność, przejrzystość informacji i handel w czasie rzeczywistym. W przyszłym roku planujemy utworzyć nowe fundusze ETF – mówi Robert Sochacki, Członek Zarządu Beta Securities Poland.

Obecnie na GPW notowane są trzy ETF-y wyemitowane przez Lyxor Asset Management.

Beta ETF mają być uzupełnieniem portfeli inwestorów zainteresowanych niskokosztowymi i transparentnymi produktami inwestycyjnymi oraz doradców finansowych i asset managerów poszukujących szybkich i wydajnych sposobów budowania efektywnych portfeli inwestycyjnych.

Źródło: GPW